Na GPW zapanowała dziś prawdziwa euforia

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 16-05-2002, 14:50

Indeksy na GWP nadal nie chcą się zatrzymać. Nastroje są znakomite, a znaczenie zwyżki podkreślają obroty, które przekroczyły 200 mln zł. Akcje TP SA już dawno nie były tak mocne. Po południu dołączyły do nich papiery KGHM. Obudził się także Elektrim. Coraz mocniejsze są banki i spółki IT. Zachowanie rynku jest tym ciekawsze, że w Europie i USA panuje marazm.

W centrum uwagi inwestorów znajduje się TP SA. Chociaż coraz gorzej rysuje się obraz zadłużenia telekomu, a koszty grupy z tytułu jego obsługi wyniosły w I kwartale aż 754 mln zł, kurt telekomu mocno rośnie. Graczy uspokoił Bertrand Le Guern, wiceprezes spółki, który nie boi się renegocjacji umów kredytowych z wierzycielami i zapowiada wzrost przychodów grupy o 8 proc., a zysku EBITDA (zysk operacyjny + amortyzacja) o 30 proc. w tym roku. Graczy nie przeraziło także umieszczenie telekomu przez agencję Standard & Poor’s na liście 23 spółek najbardziej narażonych na ryzyko kłopotów z obsługą zadłużenia. Do zestawienia trafiło jedynie osiem europejskich firm, a towarzystwo amerykańskich Tyco International i Dynegy może budzić obawy.

W sektorze IT nieźle w I kwartale poczynali sobie Softbank i Prokom. Pierwsza z tych spółek poprawiła zysk operacyjny i przychody, co owocuje już 5-proc. wzrostem kursu na otwarciu. Prokom skorzystał na mniejszych odpisach wartości posiadanych akcji. Zaledwie 200 tys. zł zysku Comarchu w I kwartale przy niepokojąco wysokich kosztach sprzedaży i ogólnego zarządu nie przeszkadza we wzroście kursu krakowskiej spółki.

Z banków najlepszy jest BPH PBK, którego wynik kwartalny jest daleki od marzeń. 140 mln zł rezerw całej grupy to dużo. Nie dziwi za to zwyżka BZ WBK, który solidnie przepracował styczeń, luty i marzec. Bez zmian pozostaje wycena Pekao i BRE. Gracze już w środę zdyskontowali fatalne wyniki tego ostatniego.

I kwartał pokazał, że sprzedaż Telefonii Dialog powinna być priorytetem władz KGHM. Symboliczne 3 mln zł zysku nikogo nie zadowala, chociaż kurs konglomeratu dostraja się w czwartek do giełdowych nastrojów.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu