Czytasz dzięki

Na horyzoncie nie widać hossy

Paweł Ropiak XTB
opublikowano: 14-07-2015, 22:00

Po poniedziałkowym optymizmie na europejskich parkietach nie ma już śladu

Po poniedziałkowym optymizmie na europejskich parkietach nie ma już śladu, a na pierwszy plan wysunęło się nie tylko to, czy zwyżki powrócą, ale także to, czy są ku temu fundamentalne powody. Rajd, zapoczątkowany w październiku 2014 r., miał swoje źródło w dobrej koniunkturze na Wall Street, polityce Europejskiego Banku Centralnego, który sprowadził koszt pieniądza do rekordowo niskiego poziomu oraz uruchomieniu programu QE w strefie euro. Wystarczyło na przełomie 2014 i 2015 r. w ciemno kupować np. niemieckie czy francuskie akcje i cieszyć się z zysków. Teraz nadeszła korekta i trudno uwierzyć, że wywołały ją tylko obawy o grexit. Grecka gorączka była, owszem, impulsem do przeceny, ale czy rynek mógłby rosnąć jeszcze raz w podobnym tempie do wcześniejszego z powodów, które już de facto są w cenach?

Główny obiekt zainteresowania inwestorów — niemiecki DAX — od kwietnia tego roku spadł z ponad 12400 pkt. do 10690 pkt. Po greckim „rajdzie ulgi” sporo technicznych oporów zostało przełamanych, ale rynek dotarł do innych i to właśnie przy nich dynamika zwyżki osłabła.

Polska giełda prawie w ogóle nie korzysta na rozwiązaniu greckiego kryzysu, a problemy rodzimych banków (obecne i nadchodzące) skutecznie uniemożliwiają kontynuację zwyżki WIG20. To szczególnie zastanawiające w kontekście znacznie lepszych danych makro z Polski niż tych ze strefy euro.

WIG20 spadał wczoraj o 0,4 proc., DAX rósł o 0,1 proc., a CAC40 o 0,5 proc. Ponad kreską toczył się też handel na początku sesji w USA. Słabe dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej za czerwiec to wystarczający powód, by Fed przełożył podwyżki stóp procentowych na grudzień. Tym samym Wall Street tańczy, póki gra muzyka. © Ⓟ

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Ropiak XTB

Polecane