Na inwestycje drogowe Kalisz wyłoży 10 mln zł

Piotr Wielicki
11-06-2001, 00:00

Na inwestycje drogowe Kalisz wyłoży 10 mln zł

Ponad 10 mln zł wydadzą w 2001 r. na drogowe inwestycje władze Kalisza. Jeszcze w czerwcu 2001 roku Zarząd Dróg Miejskich ogłosi przetarg na wykonawcę kolejnego odcinka ul. Stańczukowskiego. Na wykonanie zadania Ministerstwo Finansów przyznało miastu 3 mln zł. Wartość całej inwestycji wynosi 30 mln zł. Jej zakończenie planowane jest w 2003 r.

Najdalej za trzy tygodnie Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu ogłosi przetarg, który wyłoni wykonawcę kolejnego odcinka ul. Stańczukowskiego. Na realizację tego zadania miasto dostało z Ministerstwa Finansów 3 mln zł. Pieniądze pochodzą z subwencji ogólnej dla powiatów i województw, przeznaczonej na inwestycje drogowe. Miasto ubiegało się o te środki od 2000 r.

Trzecia dotacja

Prace mają się rozpocząć w drugiej połowie 2001 r. Roboty na ul. Stańczukowskiego będą prowadzone w kierunku ul. Stawiszyńskiej. Zakres prac, które potrwają do sierpnia 2002 r., obejmie m.in. położenie kanalizacji deszczowej, remont nawierzchni, wykonanie nowych chodników i sygnalizacji świetlnej.

Zdaniem Kariny Zachary z Urzędu Miasta w Kaliszu 3 mln zł to trzecia z kolei dotacja, jaką Kalisz otrzymał z budżetu centralnego na realizację drogowego zadania, jakim jest budowa ul. Stańczukowskiego. Wartość całej inwestycji prowadzonej od 1999 r. wynosi 30 mln zł, a jej zakończenie zaplanowane jest w 2003 r.

Według Janusza Kędzierskiego, naczelnika Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu, SP może dofinansować do 50 proc. wartości inwestycji.

Tegoroczne prace przy realizacji budowy ul. Stańczukowskiego mają kosztować łącznie 4 mln zł. Jeżeli będą przebiegać zgodnie z planem, ZDM jeszcze w tym roku ogłosi przetarg na wykonawcę następnego etapu budowy drogi: mostu na Kanale Bernardyńskim.

Podnieść standard

— Chcemy doprowadzić ulicę do standardu drogi krajowej. Na kaliskim odcinku ul. Stańczukowskiego przebiegać mają drogi krajowe nr 25 Pomorze-Dolny Śląsk i nr 12 Wschód-Zachód — wyjaśnia Janusz Kędzierski, naczelnik Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu.

Budowana w Kaliszu ul. Stańczukowskiego jest częścią drogi krajowej nr 25 klasy GP, czyli przyspieszonego ruchu. Kaliski odcinek arterii o długości prawie 4 km wyprowadzi ruch w kierunku Konina. W przyszłości planowany jest w mieście kolejny, 5-km odcinek tej drogi od ul. Poznańskiej w stronę Skalmierzyc i Ostrowa Wlkp.

Jeszcze w tym miesiącu ruszą również dalsze prace przy budowie Trasy Bursztynowej (innej dużej inwestycji drogowej w Kaliszu). Przetarg na kolejny etap tej inwestycji — most na Prośnie — wygrało Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych. Koszt inwestycji ocenia się na 4,5 mln zł. W tegorocznym budżecie przewidziano na ten cel 2,7 mln zł. Pozostałe 1,8 mln zł ma być zarezerwowane w budżecie 2002 r. Termin zakończenia prac planowany jest na wrzesień 2002 r.

Most na Prośnie jest kolejnym elementem pierwszego, rozpoczętego pod koniec 2000 r., etapu budowy Trasy Bursztynowej, obejmującego 1,5-km odcinek. Jego budowa zaplanowana jest na 3 lata. Szacunkowy koszt całego zadania to około 20 mln zł. W 2003 r. trasa ma połączyć wschodnią i zachodnią część miasta. Licząca 3 km droga pobiegnie od wyjazdu z Kalisza w kierunku Wrocławia do wylotu na Łódź. Dzięki temu ruch kołowy zostanie wyprowadzony poza centrum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na inwestycje drogowe Kalisz wyłoży 10 mln zł