Na początek zakup Solgera

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 10-11-2006, 00:00

Za pieniądze z giełdy bakaliowy potentat chce wybrać się na duże zakupy w branży spożywczej.

Bakalland (dawniej Uno Fresco Tradex), który jest numerem jeden na rynku bakalii, marzy o budowie grupy firm spożywczych, której obroty za 2-3 lata sięgną 250-300 mln zł. W realizacji tego celu ma mu pomóc kapitał uzyskany na giełdzie. Wczoraj Bakalland opublikował prospekt emisyjny i przedstawił szczegóły oferty publicznej, której wartość ma przekroczyć 30 mln zł.

— Celem emisji akcji jest sfinansowanie rozwoju firmy poprzez akwizycje. Prowadzimy już rozmowy z kilkoma podmiotami — mówi Marian Owerko, prezes Bakallandu.

Nie ujawnia szczegółów poza jednym: niedawno spółka podpisała przedwstępną umowę zakupu 100 proc. udziałów firmy Solger, która zajmuje się konfekcjonowaniem takich wyrobów, jak kasze, fasole i płatki śniadaniowe. Transakcja warta blisko 0,5 mln zł ma być pierwszą akwizycją sfinansowaną z pieniędzy uzyskanych na giełdzie. Bakalland chce zebrać z emisji około 15 mln zł. Drugie tyle ma trafić do dotychczasowych akcjonariuszy spółki sprzedających istniejące już akcje.

Lista potencjalnych zakupów Bakallandu jest długa. Spółka chce bowiem liczyć się na szerokim rynku zdrowej żywności i żywności suchej, a nie tylko bakalii.

— Szczególnie interesujemy się producentami bakalii, kaszy i ryżu, przypraw, dżemów, warzyw konserwowych, nasion roślin strączkowych, a także płatków śniadaniowych — wylicza Marian Owerko.

Zarząd Bakallandu nie wyklucza też stworzenia nowej marki, którą będzie firmować produkty z segmentu zdrowej i suchej żywności, włączane do wspólnej dystrybucji.

Wiele wskazuje na to, że Bakalland będzie się cieszył także dalszym wzrostem organicznym w swoim kluczowym segmencie. Wart ponad 500 mln zł rynek bakalii rośnie bowiem systematycznie o 5-7 proc. rocznie. Dzięki temu oraz niedawnym akwizycjom (Komosa, Hordgal) zarząd firmy szacuje, że w bieżącym roku obrotowym jego przychody wzrosną o 20 proc., do 150 mln zł (bez uwzględnienia planowanego przejęcia Solgera).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu