Czytasz dzięki

Na progu korekty

Przemysław Gerschmann
opublikowano: 09-01-2013, 00:00

Po świątecznym rajdzie na warszawskiej giełdzie, który rozpoczął się jeszcze w listopadzie, kupującym należy się chwila odpoczynku, zwłaszcza jeżeli główne indeksy nadal mają zmierzać na północ.

W pierwszych dniach stycznia indeksy nadal broniły się przed głębszą korektą, ale spadki miały symboliczny charakter. Warto zauważyć, że pierwsza sesja tego roku zakończyła się na wyraźnym plusie — WIG20 zyskał 1,67 proc., WIG wzrósł o 1,36 proc., a kupujący przeważali też w sektorach małych i średnich spółek. W ostatnich 10 latach w dziewięciu przypadkach sprawdzała się reguła mówiąca „jaka pierwsza sesja taki cały rok”, dotycząca indeksu WIG20.

W najbliższych dniach na sytuację na giełdach największywpływ będą miały decyzje banków centralnych. Dziś dowiemy się, co zrobi Rada Polityki Pieniężnej, a na czwartek zaplanowana jest konferencja prasowa Mario Draghiego. W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się tymczasem sezon publikacji wyników kwartalnych spółek.

Na GPW na szczególną uwagę zasługuje w ostatnich dniach indeks sWIG80, który znajduje się na progu wybicia powyżej szczytów z 2012 r. Trwałe przebicie się powyżej poziomu 10600 pkt stanowiłoby sygnał techniczny do kontynuowania kolejnej fali wzrostowej i potencjalną powtórkę zeszłorocznych zwyżek w tym segmencie rynku.

Przemysław Gerschmann

BM DB BPC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Gerschmann

Polecane