Na razie nas nie interesuje

opublikowano: 17-09-2012, 00:00

Po trzech dniach od ogłoszenia przez Komisję Europejską (KE) szczegółów projektu unii bankowej doczekaliśmy się sygnału — co na to rząd polski.

W sobotę Jacek Rostowski, minister finansów, na unijnym posiedzeniu Ecofin stwierdził, że: „Na obecnym etapie propozycja przystąpienia do unii bankowej nas zupełnie nie interesuje. Nie możemy przystąpić do czegoś, w czym nie mamy głosu, a w czym bylibyśmy poddani decyzjom tej instytucji. To zupełnie odpada”.

Nie pamiętam, kiedy rządowa deklaracja zyskała taki poklask i koalicji, i opozycji. Zgodnie podkreśla się, że polski system bankowy — nie mylić z parabankowym — może być wzorem nawet dla państw z twardego jądra UE i nie potrzeba dodawać mu kolejnego nadzorcy na mętnych podstawach prawnych. Projekt KE opiera się bowiem na artykule traktatu, dotyczącym Europejskiego Banku Centralnego, który jest przecież organem Eurolandu. Pozostałe kraje mogłyby przystąpić w niejasnej formule „bliskiej współpracy”. Przedstawiciele KE obiecali dopracowanie projektu, ale będzie to prawna ekwilibrystyka. Z drugiej strony pojawia się jednak wielki problem, jak zagwarantować bezpieczeństwo i prawa krajów spoza Eurolandu, które są z nim ściśle powiązane finansowo i gospodarczo.

Deklaracja ministra oznacza radykalną zmianę podejścia rządu do relacji Polski z Eurolandem. Jeszcze 2 marca premier Donald Tusk nie miał wątpliwości przed podpisaniem traktatu o dyscyplinie fiskalnej w strefie euro. Wtedy wyindywidualizował się z rozentuzjazmowanego unijnego towarzystwa brytyjski premier David Cameron i ma spokój z ratyfikacją. Za to my stoimy pod ścianą, bo rządowi naprawdę trudno będzie udowodnić, iż marcowa umowa to dla interesów Polski pikuś i wymaga w Sejmie jedynie większości zwykłej…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy