Na refundacji wygrają generyki

Katarzyna Kozińska, PAP
opublikowano: 25-11-2004, 00:00

Marek Balicki, minister zdrowia, zapowiedział kolejne zmiany na liście leków refundowanych. Pojawią się nowe generyki, ale kolejny rok pacjenci nie dostaną ani jednego nowoczesnego leku. Zdaniem ministra, przyjęty sposób tworzenia refundacji sprawia, że ceny leków będą niższe. Na liście znajdzie się 260 nowych leków generycznych. Łącznie spis obejmuje 501 preparatów.

— W 2005 r. pacjenci zapłacą o 40 mln zł mniej w aptece, zaś Narodowy Fundusz Zdrowia wyda na refundację leków o 80 mln zł mniej — przekonuje Marek Balicki.

W środę projekty pięciu rozporządzeń dotyczących refundacji leków trafiły do uzgodnień wewnętrznych i konsultacji społecznych. Po ocenie zawartości listy okaże się, które firmy tracą, a które zyskują na zmianach. Poprzednie poprawki, po których leki niektórych firm zagranicznych (np. Eli Lilly) zastąpiono tańszymi odpowiednikami polskich wytwórców, kosztowały te pierwsze utratę rynkowej pozycji.

— Pacjenci są pozbawieni nowoczesnych leków już siódmy rok. Budżet dziś pozornie zaoszczędzi na lekach, ale później kasę obciążą koszty hospitalizacji i ubezpieczeń — uważa Paweł Piotrowski ze Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce.

— System refundacji i ubezpieczeń zdrowotnych wymaga przebudowy. Obecny nastawia się na zbijanie cen leków, ale skuteczność terapii jest mniejsza — dodaje Andrzej Wróbel, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na refundacji wygrają generyki