Na rewitalizacji można zarobić na GPW

  • Ewa Bednarz
13-05-2014, 00:00

Dzisiaj na małej giełdzie zadebiutuje 2C Partners — pierwsza spółka specjalizująca się w rewitalizacji kamienic.

Przywracanie świetności ruinom to coraz bardziej popularny biznes. 2C Partners, który zajmuje się tym od ośmiu lat, podobnie jak inne firmy działające na rynku, kupuje zniszczone, zaniedbane budynki, remontuje je, odnawia, a później mieszkania odsprzedaje na rynku wtórnym. Skupia się jednak nie tylko na zabytkowych kamienicach, ale też na budynkach, które da się doprowadzić do zadowalającego stanu w ciągu maksymalnie dwóch lat. Ma również dwutorową strategię.

Obok sprzedaży wyremontowanych mieszkań prowadzi projekty nastawione długoterminowy wynajem. Lokale, które są w obszarze jej zainteresowania, to mieszkania z segmentu tanich, szybko rotujących.

2C Partners preferuje więc inwestycje tańsze, czasami o mniej atrakcyjnej lokalizacji, ale dzięki temu szybciej znajdujące amatorów. 2C Partners działa na terenie całej Polski, choć najwięcej inwestycji prowadzi w stolicy. W Warszawie rewitalizował przede wszystkim budynki po stronie praskiej — na Grochowie, ale ma też swój udział w odnawianiu miasta w samym centrum miasta przy ul. Wilczej na odcinku między elitarną dzisiaj ul. Mokotowską a Kruczą, gdzie zachowały się wszystkie budynki XIX-wiecznej Warszawy.

Rewitalizował też kamienicę Brodzkich w Sopocie i przedwojenne kamienice w Gliwicach. Od 2006 r. odremontował nieruchomościo łącznej powierzchni użytkowej 10 tys. mkw. NewConnect to nie pierwszy rynek, na którym znajdą się instrumenty, wyemitowane przez firmę. Od kwietnia ubiegłego roku na Catalyst notowane są już obligacje. Teraz w obrocie będzie 1,84 mln akcji.

— Nie planujemy przenosin na główny parkiet. Chcemy być jedną z najciekawszych spółek na rynku NewConnect — zapowiada prezes spółki Łukasz Tylec.

2C Partners przez najbliższe dwa lata planuje reinwestować cały wypracowany zysk, ale prezes nie wyklucza w kolejnych latach regularnych wypłat dywidendy. W ubiegłym roku spółka wypracowała na czysto 1,15 mln zł, o 272 proc. więcej niż rok wcześniej, a zysk z działalności operacyjnej wyniósł 2,3 mln zł. O 25 proc. wzrosły też przychody. Po kursie odniesienia 2 zł spółkę wyceniono na 23 mln zł.

Papier zamiast lokalu

2C Partners wprawdzie specjalizuje się w rewitalizacji kamienic, ale nie tworzy portfeli dla inwestorów tak, jak firmy typu Fenix Group czy Magmillon, do których można wpłacić 100 lub 200 tys. zł i czerpać ewentualne zyski z późniejszej odsprzedaży udziałów bądź mieszkań. Firmy te też kupują kamienice, przeprowadzają adaptacje i gruntowne remonty, a po przywróceniu budynkowi dawnej świetności i wykończeniu apartamentów sprzedają je. Kapitał pozyskują od udziałowców spółek komandytowych, z którymi podpisują umowy notarialne lub funduszy zamkniętych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na rewitalizacji można zarobić na GPW