Na rynkach trwa korekta, Nasdaq spadł o 3,65 proc.

Marek Druś
opublikowano: 09-07-2001, 00:00

Na rynkach trwa korekta, Nasdaq spadł o 3,65 proc.

Ostatnia sesja tygodnia na giełdach w USA przyniosła falę wyprzedaży papierów spółek technologicznych. Wiadomości o redukcji prognoz wyników przeplatały się z informacjami o obniżaniu rekomendacji papierów spółek. Negatywnymi bohaterami sesji były AMD i EMC. Obie spółki informowały o pogorszeniu kwartalnych wyników, co doprowadziło do bardzo dużych spadków ich kursów oraz wyprzedaży papierów konkurentów.

Udziały AMD, jednego z największych producentów mikroprocesorów na świecie staniały o kilkadziesiąt procent. Podobnie, choć skala zniżki była mniejsza, stało się z akcjami Intela, Applied Micro Circuits, Motoroli i Texas Instruments. Indeks Philadelphia Semiconductor, w skład którego wchodzą najwięksi przedstawiciele branży, stracił blisko 8 proc. wartości.

Spadek kursu EMC pociągnął w dół ceny papierów producentów systemów obróbki i przechowywania danych. Mocno staniały udziały Brocade Communications, Network Aplliance, McData i Emulexu. Mocny cios zadali rynkowi analitycy wydając szereg niekorzystnych rekomendacji i redukcji prognoz wyników spółek. Najbardziej wstrząsnął rynkiem Goldman Sachs, którego analitycy zapowiedzieli obniżenie prognozy zysków IBM zarówno w tym, jak i przyszłym roku. Obniżenie prognozy wyników spotkało również Sun Microsystems i Network Appliance.

Słabo prezentowały się papiery spółek softwareowych, do czego przyczyniły się wiadomości o pogorszeniu wyników spółki BMC Software. Wyprzedaż była powszechna, spadki dotknęły największych przedstawicieli branży, m.in. Microsoft, Oracle, People Soft i Adobe Systems.

Europejskie giełdy zakończyły tydzień wyraźnymi zniżkami indeksów po informacjach o pogorszeniu wyników spółek technologicznych i serii obniżek rekomendacji ich papierów.

Duży wpływ na przebieg piątkowej sesji na giełdach Starego Kontynentu miała zapowiedź pogorszenia wyników AMD.

Kiepsko potoczyła się sesja dla banków. We Francji staniały wyraźnie papiery Societe Generale, po zapowiedzi spadku prognozowanego zwrotu z kapitału w drugim kwartale. W Londynie inwestorzy sprzedawali papiery Lloyds TSB, Abbey National, Royal Bank of Scotland, Barclay's i HSBC.

Obniżki kursów, które zdominowały europejskie rynki, niekorzystnie wpłynęły na debiut papierów Euronextu, aliansu giełd w Paryżu, Amsterdamie i Brukseli. Akcje drugiego pod względem wielkości rynku publicznego Starego Kontynentu straciły podczas pierwszego notowania 8,5 proc. wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na rynkach trwa korekta, Nasdaq spadł o 3,65 proc.