Na rynku brak stali, mogą stanąć fabryki

  • PAP
opublikowano: 11-03-2021, 07:30

Zakłady produkujące sprzęt AGD, ale też samochody, stanęły przed wizją ograniczania produkcji przez brak komponentów. Ceny sprzętów pójdą w górę - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta zaznacza, że Polska jest największym producentem sprzętu AGD w Europie - działa u nas 35 fabryk, z których w 2020 r. wyjechało 30 mln sztuk sprzętu (24 mln to duże AGD). Jak dodaje, "ponad 90 proc. produkcji trafia na eksport, zatem problemy z dostawami odczuwalne będą wszędzie".

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

"Producenci oficjalnie nabrali wody w usta, ale przyznają, iż na rynku jest poważny problem ze stalą nierdzewną" - czytamy. Jeden z producentów AGD powiedział gazecie, że "huty ograniczały produkcję lub zupełnie ją wygaszały, spodziewając się długiego kryzysu", a "tymczasem przestoje w przemyśle były bardzo krótkie i teraz wszędzie brakuje surowca".

Według "Rz" problem już widać i póki co nie ma szans na uspokojenie się sytuacji. "Po raz pierwszy mówimy o scenariuszu, w którym zakłady mogą wstrzymywać produkcję z powodu braku komponentów. Stal jest dla nas kluczowym elementem do produkcji urządzeń AGD – powiedział "Rz" prezes APPLiA Polska, organizacji producentów AGD, Wojciech Konecki.

Dziennik podkreśla, że problem ze stalą nie dotyczy tylko producentów domowej elektroniki, lecz zmagają się z nim również inne sektory produkcyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane