Na rynku pozostaną tylko najlepsi

Ireneusz Górecki, prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych
opublikowano: 24-01-2011, 10:30

Kilka lat temu, kiedy zaczynano realizowanie szkoleń dofinansowywanych z funduszy unijnych, brakowało kompetentnych trenerów.

Popularność i skala szkoleń spowodowały zapełnienie tej luki, wiele osób zaczęło działalność trenerską. I teraz jest nadmiar trenerów w stosunku do zapotrzebowania. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze - spowolnienia gospodarczego, co przełożyło się na mniejsze zapotrzebowanie firm na szkolenia. Po drugie - jest wielu trenerów po dofinansowanych w 100 proc. z EFS kursach w ramach projektu systemowego 2.2.2 z PARP. Szacujemy, że z powodu powolnego zmniejszania środków publicznych na szkolenia i doradztwo w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-13 rynek usług trenerskich będzie się zmniejszał. Najbliższe dwa lata zweryfikują ten segment rynku pracy, pozostaną na nim tylko najlepsi trenerzy. Zaczynającym karierę w tym zawodzie będzie niezwykle trudno. Będą się musieli wykazać dużą determinacją, by konkurować z trenerami z wieloletnim doświadczeniem praktycznym i uznaniem na rynku. Otwarty rynek usług szkoleniowych weryfikuje trenerów, dlatego Izba nie widzi potrzeby dodatkowego ich certyfikowania. Uważamy, certyfikat nie jest miarodajny w ocenianiu kompetencji na wielu poziomach i w wielu dziedzinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ireneusz Górecki, prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych

Polecane