Na rynku pracy pachnie wiosną

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 11-03-2014, 00:00

Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą. Bezrobocie osiągnęło szczyt w styczniu i liczba osób bez pracy powinna się już tylko zmniejszać.

Ożywienie w gospodarce coraz wyraźniej przenika na rynek pracy. W lutym grono osób bezrobotnych zmniejszyło się o 3,7 tys. osób — wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W skali kraju kilka tysięcy osób to tyle, co nic, ale jak na tę porę roku to świetny wynik. Zwykle w lutym w polskiej gospodarce raczej przybywa bezrobotnych, niż ich ubywa, bo zimą wygasają prace sezonowe. Tym razem było inaczej — pracodawcy raczej tworzyli miejsca pracy, niż je likwidowali.

None
None

— Dane są bardzo optymistyczne. Trzeba przyznać, że w tym roku w lutym sprzyjała nam pogoda, jednak nie był to kluczowy czynnik. Spadek liczby bezrobotnych był spowodowany głównie ożywieniem w polskiej gospodarce — mówi Władysław Kosniak-Kamysz, minister pracy.

Ostatnio w lutym bezrobocie w Polsce zmniejszyło się w 2008 r., czyli kiedy polska gospodarka rosła w tempie ponad 4 proc. rocznie. Odtąd co roku w tym miesiącu przybywało po kilkadziesiąt tysięcy bezrobotnych (średnio 52 tys.).

— Wszystko wskazuje na to, że szczyt bezrobocia mamy już za sobą — nastąpił on w styczniu i odtąd grono osób bez pracy będzie się zmniejszać. Mam nadzieję, że dynamika tego spadku będzie się w marcu i kwietniu nasilać — mówi Władysław Kosiniak- -Kamysz. Stopa bezrobocia na koniec lutego wyniosła 14 proc., czyli utrzymała się na poziomie ze stycznia. Zdaniem ministra pracy, jest szansa, że wskaźnik spadnie w bieżącym roku poniżej 13 proc.

— Możemy już ogłosić początek ożywienia na ryku pracy — uważa Władysław Kosiniak- -Kamysz. Ten optymizm wspierają najnowsze badania wśród pracodawców. Według sondażu firmy Manpower, powoli, ale stale, rośnie grupa firm, które tworzą miejsca pracy. Już 15 proc. pracodawców twierdzi, że w najbliższym kwartale zwiększyzatrudnienie, wobec 13 proc. w poprzednim kwartale i 12 proc. dwa kwartały temu. Zmniejsza się natomiast grono firm, które likwidują stanowiska pracy. Jest ich już tylko 7 proc. (wobec 9 proc. w poprzednich dwóch kwartałach), co jest najniższym wynikiem od prawie dwóch lat.

— To są pozytywne, optymistyczne dane. Pokazują, że pracodawcy nadal znacznie częściej przyjmują ludzi do pracy, niż ich zwalniają. Co więcej, ta tendencja jeszcze się w ostatnim kwartale lekko nasiliła — mówi Iwona Janas, dyrektor zarządzająca Manpower Polska. Największy entuzjazm do tworzenia miejsc pracy odnotowano w dziale „transport i logistyka” oraz „przetwórstwo przemysłowe”.

To zrozumiałe, bo głównym motorem polskiego wzrostu gospodarczego od kilku kwartałów jest eksport. Optymizmem napawa też fakt, że miejsca pracy zaczynają powstawać w budownictwie. To dobra wiadomość, bo jeszcze w minionym roku ten sektor przeżywał prawdziwą zapaść i przeprowadzał masowe zwolnienia pracowników.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane