Na światowych rynkach drożeje ropa

09-12-2004, 12:18

Ropa w Londynie drożeje w czwartek przed południem w reakcji na zapowiedź chłodniejszej pogody w USA, co wiąże się ze zwiększonym zużyciem oleju opałowego - podają brokerzy.

Instytut meteorologiczny przewiduje dla wschodnich rejonów USA, gdzie zużywa się największe ilości amerykańskich zapasów oleju opałowego, temperatury niższe od średnich notowanych o tej porze roku, od 14 do 18 grudnia. A tymczasem rezerwy oleju opałowego są obecnie w USA o 12 proc. niższe niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Ministrowie ropy z krajów OPEC, którzy w piątek w Kairze przedyskutują sytuację na rynkach paliw na świecie, mają

podzielone opinie co do tego, czy utrzymać produkcję na obecnym poziomie (ok. 30 mln baryłek dziennie wobec ustalonego limitu 27 mln b/d), czy też wydobywać mniej ropy, aby powstrzymać spadek cen ropy na światowych rynkach paliw.

Baryłka ropy Brent spod dna Morza Północnego w dostawach na styczeń zdrożała w Londynie przed południem o 89 centów, czyli 2,2 proc., do 39,85 USD.

W tym czasie lekka ropa WTI w transakcjach elektronicznych na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 45 centów, do 42,39 USD za baryłkę.

Jeszcze w środę ropa w USA staniała w czasie sesji do 40,45 USD za baryłkę, najniższego poziomu od 22 lipca. Po publikacji danych o amerykańskich zapasach tego surowca i mniejszym od oczekiwanego wzroście zapasów oleju opałowego, WTI znacznie podrożała.

Zapasy paliw destylowanych, do których należy też olej opałowy, wzrosły w USA w ubiegłym tygodniu o 1,4 mln baryłek, do 119,3 mln; analitycy oczekiwali wzrostu o 1,5 mln.

aj/ jkr/ pad/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na światowych rynkach drożeje ropa