Na świecie wzrosną stawki najmu biur

opublikowano: 30-09-2014, 00:00

Przez 5 lat ceny wynajmu biur w światowych metropoliach znacząco wzrosną.

Wszystko za sprawą prężnego rozwoju nowych technologii i popytu na dobrze wykształconych specjalistów. Według analityków firmy Knight Frank, główne korporacje z całego świata poszukują specjalistów, których chcą zatrudnić przede wszystkim w metropoliach.

To, wraz z rozwojem nowych technologii, a także ogólne ożywienie na rynku wkrótce spowoduje dwucyfrowy skok stawek czynszu w biurowcach największych miast, gdzie chcą mieć siedziby wszystkie liczące się firmy.

Największy skok czynszów przewidywany jest w San Francisco (36,2 proc.), Madrycie (28,7 proc.), Nowym Jorku (28,3 proc.) i Singapurze (25 proc.). Rosnący popyt na biura w największych miastach wciąż idzie w parze ze zbyt małą liczbą odpowiednich nieruchomości. Dlatego analitycy Knight Frank przewidują też znaczący wzrost aktywności deweloperów. Budownictwo będzie się rozwijać w dotychczas mniej popularnych dzielnicach, a dominować będą wieżowce.

— W 2009 r. na światowym rynku nieruchomości komercyjnych zainwestowano 202 mld dolarów, a według naszych prognoz będących zaledwie przedsmakiem tego, co będzie się działo, ta kwota wzrośnie do 606 mld dolarów w 2015 r. — przewiduje James Roberts, dyrektor działu badań rynku nieruchomości komercyjnych Knight Frank. Ograniczona dostępność nowych biur w połączeniu ze wzrostem zapotrzebowania na nie spowodują spadek wskaźnika pustostanów w głównych miastach do 2019 r.

— średnia obniży się do 7 proc. — Wzrost cen w światowych metropoliach wywoła efekt domina. Inwestorzy będą szukać możliwości rozwoju na rynkach wschodzących — twierdzi James Roberts. Być może skorzystają na tym kraje Afryki — Kenia, a w szczególności Nairobi — Botswana, RPA i Nigeria. Kapsztad, Johannesburg i Lagos już stanowią strategiczne centra rozwoju dla tego kontynentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane