Na szczęście to tylko połajanki

opublikowano: 19-07-2013, 00:00

Relacje dwóch kluczowych dla stanu państwowej kasy instytucji z obu stron warszawskiej ulicy Świętokrzyskiej, czyli Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego, w okresie III RP układają się różnie.

Ze względu na lokalizację resort nazwę Północą, a bank Południem. Okresami to bliska współpraca, czasami chłodna neutralność, ale pamiętamy także wojnę, chociaż nie secesyjną. W roku 2002 Północ nasłała na fortecę Południa, dowodzoną przez Leszka Balcerowicza, piechotę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych z transparentami „NBP — Nieugięta Banda Palantów”. Dyspozycyjna centrala w ten sposób wsparła premiera Leszka Millera, który nieustannie widział w polityce pieniężnej „przestrzeń do obniżek stóp procentowych”.

Zgiełk wokół nowelizacji budżetu 2013 oraz zawieszenia progu ostrożnościowego wywołuje u mnie wrażenie déją vu. Zmienili się tylko wodzowie starcia Północy z Południem ponad rozkopaną Świętokrzyską. Marek Belka obecnie szefuje NBP i musi odgryzać się zasiadającemu w jego dawnym fotelu ministrowi Jackowi Rostowskiemu. Ba, nawet w dwóch fotelach, bo szef finansów po dawnemu jest wicepremierem. Prezes podszedł do sprawy filozoficznie i odnosi się do desperacji ministra z politowaniem. Najbardziej zdumiewająca jest jego teza, że znalezienie 8 mld zł oszczędności po stronie wydatkowej to małe piwo przed śniadaniem! Cóż, Marek Belka w listopadzie 2001 r., zaraz po objęciu urzędu na Północy, bez nowelizacji ustawy budżetowej poradził sobie z zasypaniem dziury po rządzie Jerzego Buzka — rozporządzenie Rady Ministrów zablokowało wydatki.

Po jedenastu latach spór przez ulicę toczy się raczej na oświadczenia medialne. Na szczęście nikt nie nasyła na drugą stronę związkowych oddziałów. Na wrzesień i tak zapowiedziały się one w stolicy, a wtedy zechcą przyłożyć wszystkim po równo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu