Na Wall Street awersja do ryzyka

Wartość średniej Dow Jones spadła już czwartą sesję z rzędu. Tym razem najmocniej, o 0,9 proc. S&P500 tracił na zamknięciu 0,8 proc., ale utrzymał się powyżej 1400 pkt. Nasdaq spadł o 0,7 proc.

Amerykańscy inwestorzy potrzebują teraz naprawdę mocnej zachęty aby nadal kupować akcje. Rosnąca niepewność co do dalszego stymulowania gospodarki przez Fed i brak realnego postępu w rozwiązywaniu kryzysu w Europie zniechęcają do podejmowania większego ryzyka. Zwłaszcza w momencie, kiedy rynek akcji jest już w pobliżu tegorocznych i wieloletnich szczytów. Wyniki i prognozy spółek także nie zwiększają obozu „byków”. W efekcie akcje taniały, natomiast już piątą z rzędu sesję drożały obligacje skarbowe USA. Podczas czwartkowej aukcji papierów 5-letnich, indeksowanych o inflację, zanotowano rekordowo niską rentowność. Dolar słabł, drożało złoto. To ostatnie znalazło się w grupie najmocniej drożejących aktywów na rynku surowcowo-towarowym, obok drewna, srebra i palladu. Staniała ropa, co tłumaczono realizacją zysków po ostatnich wzrostach.

Na zamknięciu spadała wartość wszystkich 10 indeksów głównych segmentów S&P500. Największa przecena miała miejsce wśród spółek materiałowych (-1,7 proc.), a także użyteczności publicznej, finansowych, energii i IT (wszystkie po ok. -1,0 proc.). Wyraźnie mniej niż rynek spadł tylko indeks spółek ochrony zdrowia (-0,1 proc.). Na zamknięciu taniało ponad 80 proc. spółek z S&P500 i prawie 75 proc. z Nasdaq Composite. Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones na zamknięciu taniało 27. Najwięcej, ponad 8 proc., spadał kurs Hewlett-Packarda, który rozczarował inwestorów publikując niższą niż oczekiwano prognozę rocznego zysku. Drugi pod względem wielkości spadek kursu wśród blue chipów zanotował Boeing. Powodem było wycofanie przez Qantas Airways zamówienia na 35 Dreamlinerów, największe jak dotychczas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Na Wall Street awersja do ryzyka