Na Wall Street bez rozstrzygnięć

WST
opublikowano: 15-11-2010, 22:06

Rozpoczynająca nowy tydzień sesja na  amerykańskich giełdach zakończyła się patowo. Lekkie zyski odnotował jedynie indeks największych blue chipów.

Nastroje przed sesją nie były zbyt optymistyczne, gdyż obawiano się tego, jak gracze z Wall Street odniosą się do „nowych” problemów w Europie związanych z zamieszaniem wokół Irlandii.

Karty starała się rozdawać strona popytowa, co przyniosło jednak mieszane efekty. Na finiszu indeksy oddały wcześniejsze zdobycze. Ostatecznie wskaźnik Dow Jones zyskał 0,08 proc., S&P500 stracił 0,12 proc. zaś Nasdaq 0,17 proc.

Jeszcze przed otwarciem sesji na rynku kasowym Wall Street opublikowane zostały dwie istotne dane makro. W przypadku odczytu wartości indeksu New York Empire State, który obrazuje koniunkturę w rejonie Nowego Jorku można było mówić o sporym negatywnym zaskoczeniu. Wskaźnik opadł w listopadzie do poziomu -11,14 pkt podczas gdy prognozy analityków zakładały co prawda spadek, ale jedynie z 15,73 do 14 pkt.

Zdecydowanie więcej optymizmu przyniosły ze sobą natomiast dane o sprzedaży detalicznej, które zmieniły trend na rynku terminowym. W październiku sprzedaż odnotowała czwarty z rzędu miesięczny wzrost przebijając oczekiwania analityków. Zwiększyła się bowiem w stosunku do września o 1,2 proc. wobec 0,6-0,7 proc. prognozy, a nie uwzględniając sprzedaży aut, rosnąc o 0,4 proc.  pokryła się z projekcjami specjalistów.

Wyższe niż oczekiwano okazały się też zapasy niesprzedanych towarów we wrześniu. Zwiększyły się o 0,9 proc. wobec 0,7 proc. prognozy.

Jednym z ważniejszych wydarzeń dnia na Wall Street był informacja o fuzji Caterpillara, największego na świecie producenta ciężkiego sprzętu budowlanego ze spółką Bucyrus International. Wartość transakcji to co najmniej 8,6 mld USD. Kwota obejmuje zadłużenie przejmowanej firmy, która zajmuje się produkcją sprzętu wykorzystywanego w sektorze wydobywczym.

Cena akcji Bucyrusa rosła momentami o ponad 29 proc. Zdecydowanie mniejsza aprecjacja była udziałem papierów Caterpillar.

W ujęciu globalnym wartość przejęć i fuzji w tym roku osiągnęła już poziom 1,78 bln USD o 18 proc. więcej niż w tym samym okresie 2009 r.. Średnia premia wypłacana przy tego rodzaju transakcjach jest wyższa od ubiegłorocznej o 22 proc., wynika z danych opracowanych przez agencję Bloomberg.

Wahaniom poddawał się kurs akcji Lowe’s Cos. wicelidera segmentu detalistów sprzętu i akcesoriów do urządzania domów. Firma obniżyła prognozę na bieżący rok finansowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu