Na Wall Street nadal taniały spółki wzrostowe

opublikowano: 23-11-2021, 22:45

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,5 proc., a S&P500 zyskał 0,2 proc. Nasdaq kończył sesję spadkiem o 0,5 proc.

Rosnące rentowności obligacji i umacniające się przekonanie o rozpoczęciu przez Fed podwyżek stóp w połowie przyszłego roku spowodowały, że inwestorzy z amerykańskich rynków akcji nadal sprzedawali we wtorek akcje spółek wzrostowych. Ich indeks spadł o 0,3 proc. Popytem cieszyły się natomiast akcje spółek „value”, których indeks kończył sesję wzrostem o 0,8 proc. Uwaga rynku skupi się teraz na danych makro, które podane zostaną w środę przed i na początku ostatniej pełnej sesji w tym tygodniu. Poznamy m.in. liczbę „nowych bezrobotnych”, najnowszy szacunek PKB w III kwartale, zamówienia na dobra trwałe, dochody i wydatki konsumentów oraz ich nastroje, a także wartość inflacji bazowej. Na dwie godziny przed końcem sesji opublikowane zostaną „minutes” z ostatniego posiedzenia FOMC.

fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum
fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum

We wtorek na zamknięciu drożało 62 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 8 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się spółki energii (3,0 proc.), co było reakcją na wyraźny wzrost cen ropy po tym jak okazało się, że uwolnienie części rezerw strategicznych surowca przez USA i kilka innych państw okazało się mniejsze niż się obawiano. Inwestorzy kupowali także w związku z rosnącymi rentownościami akcje spółek finansowych (1,55 proc.), głównie banków (2,0 proc.). Przewaga podaży występowała w segmentach IT (-0,2 proc.), usług telekomunikacyjnych (-0,4 proc.) i dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-0,6 proc.), gdzie najmocniej taniała motoryzacja (-3,65 proc.), czyli m.in. Tesla (-4,1 proc.).

Tak jak dzień wcześniej zdrożało 20 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej rosły kursy banków JP Morgan (2,4 proc.) i Goldman Sachs (2,6 proc.). Najbardziej taniały akcje Intela (-1,5 proc.), salesforce.com (-1,8 proc.) i Walt Disney Co. (-2,0 proc.), któremu zaszkodziły obawy dotyczące powrotu pandemicznych ograniczeń.

Na Nasdaq staniało 58 proc. z ponad 3,9 tys. spółek notowanych na tym rynku, w tym większość tych o największej kapitalizacji. W grupie FAANG wzrosły kursy Amazon.com i Apple (po 0,2 proc.), a staniały akcje Netflixa (-0,8 proc.), Alphabet (-0,4 proc.) i Meta Platforms (-1,1 proc.), czyli Facebooka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane