Na Wall Street rekordów ciąg dalszy

opublikowano: 26-10-2021, 22:55

S&P500 poprawił rekord zamknięcia o 0,2 proc., a Dow Jones o mniej niż 0,1 proc. Równie skromnym wzrostem zakończył sesję Nasdaq.

Na amerykańskich rynkach akcji przeważał we wtorek popyt, ale końcówka sesji pokazała wzrost ostrożności inwestorów wynikającą z wyśrubowanego poziomu rynku. Obozowi byków sprzyjają nadal dobre wyniki kwartalne spółek. We wtorek pochwalił się nimi m.in. United Parcel Service (7,0 proc.), który korzysta z wzrostu cen usług logistycznych wynikających z problemów z łańcuchami dostaw oraz szybkiego wzrostu e-commerce. Akcje spółki drożały najmocniej w S&P500. Najmocniej przecenionym składnikiem indeksu był Lockheed Martin (-12 proc). Koncern zbrojeniowy wprawdzie miał wyższy niż oczekiwano zysk, ale przychody rozminęły się z oczekiwaniami rynku o ok. 1 mld USD, a do tego spółka przedstawiła ich nową roczną prognozę niższą od dolnej granicy poprzedniej.

We wtorek oprócz dobrych wyników kwartalnych źródłem optymizmu stała się wiadomości o niespodziewanej poprawie nastrojów konsumentów w październiku. Okazało się, że wysoka inflacja jest dla nich mniej ważna niż poprawiająca się sytuacja na rynku pracy.

Spadła rentowość obligacji USA o dłuższym terminie zapadalności. Kurs złota zszedł poniżej 1800 USD. Ropa nadal drożeje w związku z oczekiwanym dalszym zmniejszaniem się jej zapasów w USA.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Choć S&P500 zakończył sesję wzrostem, to na zamknięciu spadały kursy 56 proc. wchodzących w jego skład spółek. Popyt przeważał w 9 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek nieruchomości, ochrony zdrowia (po 0,5 proc.) oraz użyteczności publicznej i energii (po 0,6 proc.). Najsłabsze były segmenty usług telekomunikacyjnych (-0,5 proc.) i spółek przemysłowych (-0,6 proc.).

Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones wzrosły kursy 16. Najmocniej drożały akcje Procter & Gamble (1,4 proc.), Cisco Systems (1,2 proc.) i UnitedHealth Group (1,15 proc.). Na dole tabeli znalazły się Boeing (-1,4 proc.), Walgreens Boots Alliance (-1,85 proc.) i Intel (-2,3 proc.), przeceniony po obniżeniu przez BMO Capital rekomendacji spółki do „tak jak rynek”.

Na Nasdaq, tak jak w przypadku S&P500, pomimo niewielkiego wzrostu indeksu na zamknięciu taniało ok. 57 proc. z ponad 3,9 tys. spółek notowanych na tym rynku. Wśród najbardziej przecenionych znalazł się kolejny raz Digital World Acquisition (-31 proc.). W ubiegłym tygodniu wartość tej „spółki w ciemno” rosła nawet o ponad 1000 proc. po tym jak ogłoszono iż połączy się ona z Trump Media & Technology Group, tworzącym serwis społecznościowy byłego prezydenta USA.

Wśród technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji przez cały dzień mocno taniały akcje Facebooka (-3,9 proc.), który przyznał iż zmiany wprowadzone przez Apple w serwisie iOS już powodują spadek jego przychodów. Spośród pozostałych spółek z grupy FAANG spadł jeszcze tylko kurs Netflixa (-0,5 proc.). Najmocniej drożały papiery Amazon.com (1,7 proc.). Akcje Tesli (-0,6 proc.) staniały, ale ich kurs utrzymał się powyżej pokonanej w poniedziałek bariery 1000 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane