Na Wall Street rosną obawy spowolnienia

MD
02-10-2008, 22:22

Indeksy amerykańskich rynków akcji znów zanotowały duże straty. Nasdaq spadł najmocniej, o 4,5 proc. Indeks zszedł poniżej 2000 pkt. i ma najniższą wartość od maja 2005 roku. S&P500 stracił 4,03 proc., a Dow Jones 3,22 proc.

Na rynkach nadal dominuje niepewność co do najbliższej przyszłości. Przyjęcie przez Senat planu ratunkowego dla branży finansowej nie zdołało poprawić nastrojów bo musi to zrobić jeszcze nieprzewidywalna ostatnio Izba Reprezentantów. Do tego rosną obawy, że zastosowane rozwiązania nie zdołają ożywić całej gospodarki. A nadchodzące sygnały nie napawają optymizmem. Wręcz przeciwnie. Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych jest najwyższa od czasu zamachów z 11 września 2001 roku. Zamówienia fabryczne spadły w sierpniu o 4 proc., najmocniej od dwóch lat. Obawa dalszego spowolnienia gospodarczego zwiększyła oczekiwania na cięcie stóp już w październiku i spowodowała spadek notowań ropy poniżej 94 USD. Jednocześnie ucieczka pieniędzy na rynek papierów skarbowych umacnia dolara. Inne papiery dłużne nie cieszą się już takim popytem. Fed poinformował w czwartek o największym w historii spadku emisji na rynku pieniężnym. Banki i spółki finansowe nadal nie chcą sobie pożyczać pieniędzy nie wiedząc, w jakiej kondycji znajduje się partner transakcji. W czwartek znów mocno taniały akcje spółek finansowych, przede wszystkim ubezpieczeniowych. Panikę wywołał senator Harry Reid, który powiedział, że wkrótce może upaść znana spółka z branży. Mimo próby odkręcenia tej wypowiedzi akcje m.in. Hartford Financial Services i MetLife taniały o 10-20 proc. Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones o ponad 9 proc. staniały akcje American Express. Kurs Bank of America spadł o prawie 5 proc., a Citigroup o ponad 2 proc. Tylko JP Morgan kończył dzień 1,2 proc. wzrostem kursu.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na Wall Street rosną obawy spowolnienia