Na Wall Street sesja na przeczekanie

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach cechowała się sporymi wahaniami indeksów i zakończyła się mieszanie.

Brak zdecydowania inwestorów wynikał przede wszystkim z sytuacji na Ukrainie, która grozi jeszcze większym zaostrzeniem stosunków pomiędzy Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Przeciwwagą dla nich starały się być dane z amerykańskiej gospodarki, które okazały się lepsze od oczekiwanych.

Co prawda liczba tzw. nowych bezrobotnych wzrosła do 304 tys., ale analitycy oczekiwali gorszego wyniku.

Niezwykle miło zaskoczył odczyt wskaźnika oddziału Fed z Filadelfii. Indeks aktywności gospodarczej w tym regionie Stanów Zjednoczonych podskoczył aż do 16,6 pkt w kwietniu podczas gdy ekonomiści prognozowali wartość na poziomie 10 pkt wobec 9 pkt miesiąc wcześniej.

Rosła wycena akcji General Electric. Największy amerykański konglomerat, który z uwagi na zaangażowanie w setkach branż postrzegany jest (a dokładniej, to jego wyniki finansowe) jako swoisty barometr koniunktury panującej w USA, i tym razem miło zaskoczył rynek, generując w minionym kwartale wyniki lepsze od szacunków analityków. Szczególnie ucieszył znaczny wzrost marż w obszarach działalności przemysłowej (np. w przypadku produkcji silników odrzutowych).

Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy banku Morgan Stanley. Zysk instytucji w I kw. w przeliczeniu na akcję wzrósł do 74 centów z 48 centów rok wcześniej.

Ponad 11-proc. aprecjacja stała się udziałem papierów SanDisk, znanego producenta pamięci flash. Wzrost był największy spośród spółek wchodzących w skład indeksu S&P500. Firma, która jest jednym z największych graczy spośród dostawców układów elektronicznych do urządzeń mobilnych podniosła prognozę odnośnie marży brutto do 45-48 proc.

Z kolei do nieudanych czwartkową sesję mogli zaliczyć akcjonariusze IBM i Google.

Na finiszu sesji indeks DJ IA spadał o 0,10 proc. Wskaźnik S&P500 rósł o 0,14 proc. zaś Nasdaq o 0,23 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Na Wall Street sesja na przeczekanie