Na Wall Street wciąż dominuje niepewność

Tadeusz Stasiuk
09-10-2008, 16:55

Czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach rozpoczęły się w dobrych nastrojacjh. Krótko po rozpoczęciu handlu główne indeksy były na plusach: DIJA rósł o 1,65 proc., a Nasdaq o 2,07 proc. Po ponad godzinie handlu DJIA tracił 0,7 proc., a wzrost Nasdaq wynosił zaledwie 0,1 proc.

Sesja ma symboliczny wydźwięk, gdyż równo rok temu wskaźniki na Wall Street odnotowały ostatni historyczny rekord wyceny. Kolejne miesiące to, niestety, systematyczny spadek, zaś ostatnie dni to już prawdziwy dramat. Spadek cen blue chipów na początku czwartkowej sesji spowodował, że DJIA dzieli zaledwie kilka punktów od znalezienia się o równo 5000 pkt. poniżej historycznego szczytu sprzed roku, wynoszącego 14164 pkt.

Nastroje na rynku poprawiły nieco doniesienia z IBM. Największa na świecie spółka komputerowo-serwisowa pochwaliła się zyskiem kwartalnym wyższym od spodziewań przez analityków. Dodatkowo, potwierdziła prognozę rocznego zysku na akcję wysokości 8,75 USD.

Przed sesją opublikowane zostały najnowsze dane z rynku pracy. Były nieznacznie lepsze od prognozy. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 497 do 478 tys., przy prognozie na poziomie 480 tys.

Ta informacja zostanie raczej zignorowana przez handlujących akcjami. Niedługo z kolei zostanie zaprezentowany wskaźnik dynamiki zapasów w hurtowniach za sierpień. Oczekiwany jest wzrost o 0,4 proc. wobec 1,4 proc. miesiąc wcześniej.

W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się papiery konkurentów IBM - takich potęg jak Intel, Microsoft oraz Hewlett Packard.

Wzięciem cieszą się papiery dużej liczby instytucji finansowych. Rośnie kurs AIG, przejętego przez państwo ubezpieczyciela. Fed zezwolił firmie na uzyskanie dostępu do dodatkowych 37,8 mld USD, co pozwoli jej złagodzić problem z płynnością.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Na Wall Street wciąż dominuje niepewność