Na walnym zapadną kluczowe decyzje

Maria Trepińska
opublikowano: 22-05-2006, 00:00

Zarząd PKE zwołał walne na 27 czerwca. Zapadną na nim ostateczne decyzje w sprawie emisji obligacji oraz przeznaczenia zysku na inwestycje.

W minionym tygodniu oficjalnie ruszyła budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza, należącej do Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), a wkrótce zapadną ważne decyzje finansowe dla tej inwestycji. Zarząd PKE, którym kieruje Jan Kurp, zwołał walne na 27 czerwca. W jego programie oprócz przyjęcia sprawozdania finansowego ma być głosowany projekt uchwały w sprawie podziału zysku. W 2005 r. spółka zarobiła 281,2 mln zł przy przychodach ponad 3,5 mld zł.

— Będziemy wnioskować o przeznaczenie zysku na inwestycje. Liczymy, że właściciel zrezygnuje z dywidendy — mówi prezes.

Skarb państwa ma 85 proc. akcji PKE, pozostałe należą do pracowników.

Na walnym ma zapaść ostateczna decyzja w sprawie emisji obligacji. Chodzi o 170 mln EUR (680 mln zł). W październiku ubiegłego roku spółka uzyskała wstępną zgodę właściciela, czyli ministra skarbu. 21 kwietnia 2006 r. pozytywną opinię wydała rada nadzorcza. Konieczna jest jeszcze uchwała walnego. Szczegółów emisji Jan Kurp nie chce ujawnić.

— Powiem tylko tyle, że kiedy pracownicy dwa lata temu otrzymali akcje PKE, ich wartość wynosiła 6 zł, a dzisiaj sprzedają je po 25 zł — wylicza prezes.

PKE liczy na to, że na przełomie lipca i sierpnia uda się emisję ulokować na rynku. Do końca grudnia spółka ma podpisaną umowę z konsorcjum banków na jej przeprowadzenie.

Pieniądze z emisji PKE przeznaczy na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza. Pochłonie ona 1,7 mld zł. Budowa ta jest elementem strategii PKE na najbliższe lata, zakładającej, że do 2020 r. nakłady inwestycyjne wyniosą około 6 mld zł.

— Aby utrzymać pozycję rynkową i sprostać konkurencji, PKE musi inwestować — dodaje prezes Kurp.

PKE ma 14-procentowy udział w rynku energii oraz 16-procentowy w lokalnym rynku ciepła. Zatrudnia 5,7 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na walnym zapadną kluczowe decyzje