Na wtórnym ceny mieszkań w górę

opublikowano: 14-06-2018, 22:00

Wsześciu największych polskich miastach ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym są o 6 do 14 proc. wyższe niż przed rokiem — wynika z raportu Metrohuse i Expandera.

— Ponad 18 mld zł kredytów wypłaconych w pierwszych czterech miesiącach 2018 r. pokazuje, jak olbrzymim zainteresowaniem cieszy się rynek nieruchomości. Jeśli nałożymy na to dane o sposobie finansowania zakupów, z których wynika, że nawet ponad 70 proc. zakupów opłacane jest gotówką, to dopiero możemy sobie wyobrazić skalę zakupów. W tej sytuacji nie może być zaskoczeniem, że duży popyt na mieszkania znajduje odzwierciedlenie w rosnących cenach. Dodatkowo coraz więcej nabywców poszukuje też możliwości poprawy obecnych warunków bytowych. Dobre wieści z rynku pracy oraz poprawa stanu domowych budżetów pozwalają wielu rodzinom z optymizmem patrzeć w przyszłość i stwarzają doskonałą okazję do zmiany mieszkania na większe, o lepszym standardzie, w bardziej korzystnej lokalizacji — komentuje Marcin Jańczyk z firmy Metrohuse.

Największą dynamikę cen odnotowano w Gdańsku, gdzie średnia cena w okresie marzec-maj 2018 r. wyniosła 6,3 tys. zł — o 14,5 proc. więcej niż przed rokiem.

— Ruch na lokalnym rynku napędzają inwestorzy, dla których liczy się przede wszystkim bardzo dobra lokalizacja nabywanych mieszkań. Lista transakcji z ostatnich tygodni pokazuje, że w Gdańsku nadal możliwe jest znalezienie mieszkania w cenie poniżej 5 tys. zł za mkw. — zwłaszcza jeżeli mówimy o większych metrażach — zaznacza Maciej Jańczyk, który dodaje, że zdarzały się też transakcje z ceną za mkw. na poziomie 12 tys. zł.

W Warszawie zakres cen jest nawet jeszcze szerszy, bo od 5 do 14 tys. zł. Średnia transakcyjna to 8264 zł — o 9 proc. więcej niż przed rokiem. Według innego pośrednika z rynku nieruchomości — Home Brokera, warszawska średnia to 7507 zł (+5,4 proc. r/r). Gdańska średnia to natomiast 6,1 tys. zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu