Na Ziemi żyło około 2,5 mld tyranozaurów

PAP , DI
opublikowano: 16-04-2021, 15:53

Znalezione skamieniałości ponad 40 osobników dostarczyły wielu informacji o jednym z największych lądowych drapieżników w historii Ziemi.

Adobe Stock

W ciągu 127 tys. pokoleń na świecie żyło około 2,5 mld dinozaurów gatunku Tyrannosaurus rex. Zamieszkiwały Ziemię przez około 2,4 mln lat, a jednocześnie żyło na niej około 20 tys. dorosłych osobników — wynika z badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Paleontolodzy określili masę przeciętnego dorosłego tyranozaura na 5,2 tony, średnią długość życia na 28 lat, a jego zasięg geograficzny na około 2,3 mln km kw.

Przy obliczaniu liczby tyranozaurów naukowcy wzięli pod uwagę m.in. ich zasięg geograficzny, masę ciała, wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej, zapotrzebowanie na energię, oczekiwaną długość życia i całkowity czas istnienia gatunku, który wyginął około 66 mln lat temu, podczas wielkiego wymierania kredowego.

Od czasu opisania tyranozaura po raz pierwszy w 1905 r. znaleziono skamieniałości ponad 40 osobników, które dostarczyły wielu informacji o jednym z największych lądowych drapieżników w historii Ziemi.

— To kultowy, ogromnie masywny zabójca z superwielkimi zębami. Taki, którego nigdy byśmy sobie nie wymyślili, gdybyśmy nie mieli skamieniałości. Nie tylko superfajny i poza wyobraźnią, ale prawdziwy. Jak Godzilla, ale prawdziwy — stwierdził paleontolog Charles Marshall, który kierował badaniami opublikowanymi w magazynie „Science”.

Chociaż niektóre z założeń mogą zostać zakwestionowane przez innych paleontologów, to zdaniem Charlesa Marshalla warto było przeprowadzić badanie, aby poszerzyć wiedzę na temat słynnego dinozaura, ponadto wykorzystana przez zespół formuła może być zastosowana do badania innych wymarłych zwierząt.

Skamieniałości tyranozaurów znaleziono w prowincjach Alberta i Saskatchewan w Kanadzie oraz w amerykańskich stanach Montana, Wyoming, Dakota Południowa, Dakota Północna, Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Teksas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane