Na złotym zapanowała stabilizacja

Lesław Kretowicz
opublikowano: 16-07-2001, 00:00

Na złotym zapanowała stabilizacja

Dzięki decyzji o nowelizacji budżetu złoty umocnił się na piątkowym otwarciu. Dolara wyceniano na 4,28 zł wobec 4,30 zł w czwartek, a za euro płacono 3,6439 zł wobec 3,6882 zł dzień wcześniej. Piątkowe notowania złotego wskazywały, że rynek walutowy wraca do normy po gwałtownych wahaniach.

W zgodnej opinii analityków i obserwatorów rynku walutowego dalsza poprawa sytuacji w Argentynie oraz ostateczne decyzje dotyczące rozwiązywania problemów z finansami publicznymi będą sprzyjały stabilizacji. Dało się to zauważyć już w piątek, kiedy za dolara przez większość dnia płacono 4,23 zł, a za euro 3,61 zł, i był to kurs ustalony już w połowie dnia.

Mimo niezbyt sprzyjających wieści gospodarczych mogących teoretycznie odbić w kursie złotego, nic takiego nie dało się w piątek zauważyć. Można zatem wnioskować, że informacja o szacowanym przez MF na 1,5-1,8 proc. wzroście gospodarczym w I kwartale 2001 r. o nie była dla rynku zaskoczeniem. Na zachowanie graczy nie wpłynęła także wiadomość, że druga transza odszkodowań za pracę przymusowa w III Rzeszy zostanie wypłacona w walucie niemieckiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Na złotym zapanowała stabilizacja