Nabywcom używanych samochodów grozi długookresowe płacenie podwójnego OC

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-12-2005, 15:04

Nabywcom używanych samochodów grozi konieczność długookresowego płacenia podwójnej składki za komunikacyjne OC. Może tak się stać, jeśli nie wypowiedzą umów ubezpieczenia OC zawartych wcześniej przez sprzedającego samochód.

Nabywcom używanych samochodów grozi konieczność długookresowego płacenia podwójnej składki za komunikacyjne OC. Może tak się stać, jeśli nie wypowiedzą umów ubezpieczenia OC zawartych wcześniej przez sprzedającego samochód.

    Wynika to ze zmienionych przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, które wchodzą w życie 1 stycznia 2006. Wprowadzają one automatyczne odnawianie umów zawartych przez poprzednich właścicieli samochodów.

    "Klient musi pamiętać, że jest obowiązany wypowiedzieć umowę, której nie zawierał, a którą zawarł poprzedni właściciel samochodu" - powiedziała PAP członek zarządu towarzystwa ubezpieczeń Link4 Sława Cwalińska-Weychert.

    Możliwość żądania przez dwóch ubezpieczycieli wieloletniej zapłaty składki OC - choć w razie szkody nie ma podwójnej wypłaty - wynika ze zmiany art. 31 ustawy ust.1. W lipcu tego roku dopisano do niego jedno zdanie: "przepisy art. 28 stosuje się odpowiednio".

    Jeśli po nowym roku kupujący nie wypowie starej umowy, czyli zawartej przez sprzedającego i zawierający ją zakład ubezpieczeń wyegzekwował składki, to umowa będzie przedłużana automatycznie na kolejny okres - o ile nabywca używanego samochodu nie wypowie umowy nie później niż na jeden dzień przed upływem terminu umowy.

    "Klient musi wypowiedzieć umowę, której nie zawierał, do 30 dnia od zakupu samochodu, bo wpadnie w pułapkę płacenia kolejnych składek. Jeśli nie zdąży lub zapomni wypowiedzieć jej w tym terminie - musi wypowiedzieć ją przynajmniej w przeddzień upływu terminu tej umowy. Do tej pory w najgorszym razie podwójne ubezpieczenie kończyło się z upływem ważności umowy zawartej jeszcze przez sprzedającego samochód" - potwierdziła Cwalińska-Weychert.

    Dodała, że zgodnie z prawem zakład ubezpieczeń musi wyegzekwować składkę, ponieważ udziela ochrony ubezpieczeniowej. "Jeśli nabywca samochodu nie będzie pamiętał, by wypowiedzieć umowę, to nagle się okaże, że kolejną składkę musi zapłacić już sam" - podkreśliła Cwalińska-Weychert.

    Ministerstwo finansów poinformowało PAP, że dopisek w art. 31 miał zlikwidować wątpliwości co do stosowania - lub nie - automatycznego odnawiania umów: "przyjęto rozwiązanie, iż umowa taka powinna ulegać automatycznemu +przedłużaniu+".

    Dlatego ministerstwo dodaje, że "wszystkie rozliczenia z tytułu zaległych składek, wynikające z zawartej przez zbywcę pojazdu umowy ubezpieczenia powinny być dokonane w umowie kupna-sprzedaży pojazdu, w sytuacji, gdy nabywca chce z umowy zbywcy korzystać".

    Już przy obowiązujących obecnie przepisach istnieje ryzyko konieczności zapłacenia podwójnej składki OC, choć najdłużej przez rok, potwierdziło to ministerstwo finansów.

    Jeśli kupujący używany samochód nie wypowie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC zawartej przez sprzedającego (ma na to 30 dni od zakupu), a zawrze nową umowę, ma podwójne ubezpieczenie pojazdu. "Stare" ubezpieczenie trwa wówczas do końca okresu ubezpieczenia i wygasa.

    "Podwójne ubezpieczenie będzie zatem miało miejsce, jeśli nabywca pojazdu będzie korzystał z umowy ubezpieczenia zbywcy (nie wypowie tej umowy) i jednocześnie zawrze umowę ubezpieczenia OC z innym zakładem ubezpieczeń" - wyjaśnia ministerstwo.

    Jeśli składka była płacona w ratach przez sprzedającego samochód, kupujący powinien zadbać o wypowiedzenie starej umowy ubezpieczenia. "Leży to w jego interesie, gdyż w przeciwnym razie musi liczyć się z konsekwencją opłacania dwóch składek ubezpieczeniowych" - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Anna Lach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nabywcom używanych samochodów grozi długookresowe płacenie podwójnego OC