Nad wodą, ze szczyptą egzotyki

opublikowano: 23-07-2019, 22:00

Polscy urlopowicze zdecydowanie stawiają na plażowanie.

Choć najczęściej wypoczywamy nad Morzem Śródziemnym, chętnie zapuszczamy się także w odległe zakątki świata

Plaża w Zatoce Wraku na greckiej wyspie Zakynthos uznawana jest za jedną z
najpiękniejszych na świecie. Ten niesamowity turkusowy odcień woda w zatoce
zawdzięcza wapiennemu dnu.
Zobacz więcej

ATRAKCJA:

Plaża w Zatoce Wraku na greckiej wyspie Zakynthos uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Ten niesamowity turkusowy odcień woda w zatoce zawdzięcza wapiennemu dnu. Fot. GRECOS HOLIDAY

Od wielu lat ścisła czołówka „plażowych” kierunków jest taka sama, zamieniają się jedynie miejscami w rankingach. Jak podają przedstawiciele biura podróży Itaka, w tym roku Polacy postawili głównie na Riwierę Turecką, Turcję Egejską, Kretę i Zakynthos.

— Europejczycy z północy kontynentu najczęściej spędzają wakacje w rejonie basenu Morza Śródziemnego, więc Polacy wpisują się w ogólne trendy podróżowania. Wynika to przede wszystkim z walorów pogodowych tego obszaru i jego niewielkiej odległości — mówi Adam Górczewski z Grecos Holiday.

Nasze greckie wakacje

Najpopularniejszymi wśród polskich turystów krajami letniego wypoczynku są Grecja, Turcja i Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi. Włochy i Egipt również należą do naszych ulubionych kierunków.

— Wszystkie te kraje są niezwykle atrakcyjne turystyczne: od pięknej pogody przez plaże i ciepłe morze, aż do dużego wyboru hoteli i doświadczenia w obsłudze turystów — zapewnia Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka.

Nade wszystko uwielbiamy Grecję. Ten wyspiarski kraj oferuje wiele możliwości wypoczynku nad wodą. Co więcej, Europejska Agencja Środowiska, zbierająca wyniki badań wód, podała w czerwcu 2019 r., że Grecja znajduje się wśród czterech państw, które uzyskały przynajmniej 97 proc. doskonałych ocen za jakość wody w kąpieliskach.

— W Grecji są setki pięknych i różnorodnych plaż. Ponadto Polacy bardzo lubią tamtejszą kuchnię, co widać choćby po rosnącej roli oliwy i oliwek w polskich domach. Dwie, trzy godziny lotu z Polski sprawiają, że to jeden z najbliższych nam kierunków, a inna flora (palmy, gaje oliwne) i fauna (delfiny, osły) zapewniają poczucie egzotyki. Grecy są otwarci na zagranicznych gości, łatwo nawiązują kontakt, chętnie opowiadają o miejscu, w którym żyją — twierdzi Adam Górczewski.

Polacy najczęściej wybierają w Grecji tzw. wielką piątkę wysp: Kretę, Zakynthos, Rodos, Kos i Korfu. W 2018 r. Polska wspięła się na piąte miejsce na liście krajów, których obywatele najliczniej odwiedzają Grecję. Względem poprzedniego roku oznacza to awans o dwie pozycje, kosztem m.in. Rosji.

— U Rosjan najmocniej widać zmianę preferencji — w miejsce Grecji najczęstszym wyborem na lato stała się Turcja, co jest związane z bliską współpracą polityczną między prezydentami Putinem i Erdoganem. W przeciwnym kierunku zmierza natomiast turysta niemiecki, co wynika z napięcia politycznego między Turcją a Niemcami — wyjaśnia Adam Górczewski.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Coraz dalej, coraz drożej

Coraz większym zainteresowaniem Polaków cieszą się też kierunki egzotyczne, do niedawna obecne w ofertach touroperatorów tylko w zimie.

— W tym roku na letni urlop zapraszamy np. na wyspę Nosy Be (Madagaskar), Zanzibar, Wyspy Zielonego Przylądka, Malediwy i do Tajlandii — wylicza Piotr Henicz.

Dodaje, że Polacy uwielbiają hotele klubowe nastawione na rodziny z dziećmi, lecz doceniają także hotele dla dorosłych,

które przyjmują osoby najczęściej od 16 roku życia. — Na świecie rośnie też popularności rejsów — zaznacza Piotr Henicz. Wiceprezes Itaki podkreśla, że Polacy rezerwują głównie hotele wyższej klasy i z roku na rok coraz więcej dalekich kierunków, które z uwagi na koszt przelotu są droższe niż wypoczynek w krajach europejskich.

— W tym roku średnia cena za osobę wzrosła o około 250 zł w porównaniu z 2018 r. To rezultat zmiany preferencji klientów w kierunku droższych hoteli i dalekich kierunków — uważa Piotr Henicz.

Również przedstawiciele Grecos Holiday potwierdzają, że przybywa klientów gotowych zapłacić więcej za wakacje w najlepszych hotelach. Jednocześnie wciąż bardzo popularne są oferty ekonomiczne o niższym standardzie. Czy lubimy planować wakacje z dużym wyprzedzeniem? Analitycy Sun&Snow uważają, że wszystko zależy od celu podróży, wielkości grupy i kierunku. Przeprowadzili badania, w których prawie 54 proc. ankietowanych zadeklarowało, że rezerwują wakacyjne pobyty nie wcześniej niż dwa miesiące przed wyjazdem.

Na wakacje first minute, zazwyczaj dużo tańsze niż późniejsza standardowa oferta, najczęściej decydują się rodziny z dziećmi. Inaczej planują wyjazdy osoby podróżujące w pojedynkę lub mające wolny zawód — często zostawiają te sprawy na ostatnią chwilę, sięgając po oferty last minute. Według badań Sun&Snow z tych ofert korzysta około 28 proc. podróżujących, w tym niemal 10 proc. zostawia decyzję na kilka dni przed wyjazdem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu