Nadal będą spadały ceny krajowego rzepaku

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 26-05-1999, 00:00

Nadal będą spadały ceny krajowego rzepaku

Dosyć wysokie ceny rzepaku, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, zachęciły producentów do zwiększenia własnej produkcji. W efekcie należy spodziewać się w tym sezonie wysokich zbiorów, ale niskich cen.

JESZCZE pod koniec 1998 roku za rzepak można było uzyskać blisko 950 zł/t. Była to dosyć atrakcyjna cena, a rolnicy, skuszeni jej wysokim poziomem, liczyli, że w tym sezonie uzyskają podobne wpływy z własnej produkcji.

W UBIEGŁYM roku, który uznano za wyjątkowo dobry, zebrano ponad 1,1 mln ton. Jednak ten sezon ma być jeszcze lepszy. Prognozy mówią o zbiorach wielkości 1,4 mln ton rzepaku.

JUŻ TERAZ informacje o wysokich zbiorach w 1999 roku powodują systematyczną obniżkę notowań rynkowych rzepaku. Jeszcze niedawno jedna z pomorskich firm handlowych pośredniczyła w sprzedaży dużych partii rzepaku, którego cenę ustalono na poziomie 840 zł/t. Obecnie jej przedstawiciele twierdzą, że w najbliższym czasie raczej niemożliwe będzie uzyskanie tak wysokiej ceny. Tym bardziej że w kontraktacjach na sierpień oraz wrzesień tego roku ustalono cenę wysokości 695 zł/t.

Z PEWNOŚCIĄ nasycenie rynku rzepakiem odczuwalne było już w tamtym roku. W 1999 roku może być to jeszcze bardziej widoczne. Nie wykluczone, a nawet wręcz konieczne może okazać się uruchomienie na dużą skalę eksportu tego surowca. W 1998 roku za granicę wysłaliśmy zaledwie 84 tys. ton, co przy produkcji ponad 1 mln ton jest ilością naprawdę skromną.

PODOBNA sytuacja, jak na krajowym rynku rzepaku, panuje na rynku światowym. W Europie od dłuższego czasu mamy do czynienia z wyraźną nadprodukcją. Roczna produkcja rzepaku w krajach Unii Europejskiej dochodzi do ponad 35 mln ton. W tym roku podaż rzepaku w UE wzrosła średnio o 12,6 proc. przy zapasach blisko 550 tys. ton. Taki poziom zapasów stanowi wzrost o 175 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Patrząc więc na te dane, prawdopodobnie nieunikniony będzie spadek notowań rzepaku.

NA INNYCH kontynentach tegoroczny sezon zbioru rzepaku zapowiada się równie rekordowo. Łączne zbiory mają wynieść blisko 35,8 mln ton czyli o 7,6 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Do największych producentów rzepaku należą między innymi Chiny — 8,50 mln ton, Kanada — 6,80 mln ton oraz Indie 6,20 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Nadal będą spadały ceny krajowego rzepaku