Nadal czeka na zastrzyk gotówki

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 02-12-2003, 00:00

Kulczyk Holding, przyszły inwestor Banku Przemysłowego, nie spieszy się z wejściem do łódzkiej spółki.

Bank Przemysłowy, który od kwietnia jest pod kontrolą zarządu komisarycznego, już kilka miesięcy czeka na dokapitalizowanie przez Kulczyk Holding. I wszystko wskazuje na to, że prędko go nie otrzyma.

Powód? Spółka Jana Kulczyka nie złożyła formalnego wniosku do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) o wyższą niż 250 mln zł pożyczkę, która wraz ze 120 mln zł, pochodzącymi od przedsiębiorcy, ma wzmocnić fundusze własne banku. I nie wiadomo, kiedy do tego dojdzie, ponieważ Komisja Nadzoru Bankowego nie ustaliła terminu dokapitalizowania banku.

Do chwili zamknięcia numeru nie udało nam się uzyskać komentarza Kulczyk Holding.

Ani kwoty, ani wniosku

W sierpniu Kulczyk Holding poinformował, że będzie negocjował wysokość pożyczki z BFG, ponieważ kwota 250 mln zł nie wystarczy, aby uratować bank w ciągu trzech lat. A taki właśnie okres jest dla spółki optymalny.

— Do BFG nie wpłynął jeszcze wniosek w tej sprawie — mówi Marek Urbaniak, doradca prezesa BFG.

Wciąż nie wiadomo więc, jaka pożyczka satysfakcjonowałaby nowego inwestora łódzkiej instytucji.

Depozyty tak, kredyty nie

Bank Przemysłowy ma już na koncie mały sukces: udało się rozwiązać część rezerw na kredyty nieregularne, dzięki czemu spadły one do 43,5 mln zł.

— Dzięki zdecydowanej polityce windykacyjnej odzyskaliśmy 50 mln zł należności z tytułu udzielonych kredytów, głównie od firm — mówi Bożena Chełmińska-Miernik, przewodnicząca zarządu komisarycznego.

Bank nie udziela kredytów, ale przyjmuje nowe depozyty od klientów indywidualnych. Ich wartość po dziewięciu miesiącach wynosi 611 mln zł i rośnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nadal czeka na zastrzyk gotówki