Nadal dwa punkty zapalne

Katarzyna Jaźwińska
24-10-2003, 00:00

Dziś LNM może podpisać z resortem skarbu umowę prywatyzacji Polskich Hut Stali. Jednak spornych spraw nie brakuje.

Brak podpisanego pakietu socjalnego z hinduskim LNM, potencjalnym inwestorem Polskich Hut Stali (PHS), nie jest największym problemem w podpisaniu umowy prywatyzacyjnej z inwestorem, której sygnowanie może nastąpić już dzisiaj. Zależy to jednak od możliwości wprowadzenia przez LNM do PHS tzw. obserwatorów (jeszcze przed uzyskaniem przez Hindusów zgód resortu spraw wewnętrznych i urzędu antymonopolowego) oraz od podpisania umowy 300 mln zł pożyczki inwestora dla katowickiej spółki.

Wczoraj nad tymi kwestiami debatowali przedstawiciele LNM, PHS i rządu. Do czasu zamknięcia tego wydania nie udało nam się dowiedzieć, co ustalono. Strony miały bowiem wiele wątpliwości, dotyczących przedprywatyzacyjnego porozumienia.

— LNM chce wprowadzić do PHS osoby, które będą kontrolować i zarządzać spółką jeszcze przed prywatyzacją, nie ponosząc z tego tytułu żadnej odpowiedzialności prawnej. Ta zaś nadal spoczywa na zarządzie — uważają przedstawiciele PHS.

— LNM nie chce zarządzać hutami przed prywatyzacją, ale chce mieć prawo dostępu do informacji — ripostuje osoba zbliżona do LNM.

Kolejnym spornym punktem jest umowa pożyczki dla PHS.

— LNM może przekazać pierwszą transzę — około 150 mln zł — pożyczki niemal bez zabezpieczeń. Po podpisaniu umowy ARP odblokuje zastaw na majątku PHS. Część tego majątku może stanowić zabezpieczenie drugiej transzy pożyczki. Jeśli prywatyzacja się nie powiedzie, koncern będzie mieć jeszcze majątek wart około 1 mld zł, pod zastaw którego może wziąć pożyczkę, by spłacić LNM — twierdzą przedstawiciele inwestora.

— Jeśli PHS spóźni się ze spłatą, LNM może postawić kredyt w stan wymagalności i przejąć spółkę za cenę pierwszej transzy pożyczki — obawia się PHS.

Czy stronom uda się rozwiązać te problemy i zabezpieczyć swoje interesy? To się okaże już dziś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadal dwa punkty zapalne