Nadal spada aktywność japońskiego przemysłu, usługi na plusie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-01-2023, 05:56
aktualizacja: 24-01-2023, 05:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Początek roku przyniósł ponowny spadek aktywności japońskiego przemysłu. Sektor produkcyjny skurczył się trzeci miesiąc z rzędu ograniczany osłabieniem eksportu i negatywnymi czynnikami inflacjogennymi. Dobrze radziły sobie za to usługi, informuje Reuters.

Tokio, Japonia
Tokio, Japonia
fot. Bloomberg

Według wstępnych danych, w styczniu 2023 r. indeks PMI dla sektora przemysłu w Kraju Kwitnącej Wiśni utrzymał się na poziomie z grudnia zeszłego roku, 48,9 pkt, nadal pozostając poniżej progu 50 pkt oddzielającego ekspansję od kurczenia się danego segmentu gospodarki.

Odczyt zaskoczył, gdyż mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost wskaźnika do 49,4 pkt.

Co istotne dla przyszłych perspektyw, wskaźniki produkcji fabrycznej i nowych zamówień spadły siódmy miesiąc z rzędu, chociaż w wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu.

Tymczasem analogiczny wskaźnik PMI dla usług odnotował wzrost do 52,4 pkt wobec 51,1 pkt w grudniu wspinając się na najwyższy pułap od trzech miesięcy.

Reuters podkreśla jednak, że jeśli chodzi o perspektywy, operatorzy usług byli jednak mniej optymistyczni, a subindeks nastrojów w biznesie osiągnął najniższy poziom od 24 miesięcy.

W rezultacie złożony PMI obejmujący zarówno przemysł, jak i usługi poprawił w styczniu swoją pozycję rosnąc do 50,8 pkt z 49,7 pkt na koniec grudnia. Po raz pierwszy od trzech miesięcy powrócił ponad próg 50 pkt. wchodząc w obszar ekspansji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane