Nadal spada deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji

opublikowano: 11-01-2019, 14:48

Czwarty miesiąc z rzędu w listopadzie 2018 r. Turcja odnotowała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. To najdłuższa taka seria od czasu ostatniego globalnego kryzysu finansowego, który prawie dwie dekady temu spowodował poważne osłabienie gospodarki.

Nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła w listopadzie 986 mln USD, wynika z danych banku centralnego. 

Odczyt okazał się trochę lepszy od mediany oczekiwań ekonomistów, która kształtowała się na poziomie 900 mln USD.

W efekcie 12-miesięczny deficyt (w ujęciu narastającym) spadł do 33,9 mld USD szczytowej wartości 58,2 mld USD odnotowanej w maju.

Ostra i nagła poprawa bilansu płatniczego kraju uwydatnia wpływ ubiegłorocznej krachu walutowego i agresywnego zacieśnienia polityki monetarnej na gospodarkę, która balansuje na krawędzi kolejnej recesji.

Poprawa jest zgodna z najnowszą prognozą ministra skarbu i finansów Berat Albayrak, według której, luka na koniec roku może zawęzić się do poziomu poniżej 30 mld USD, czyli około 3 proc. w relacji do PKB Turcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy