Nadal spada wydobycie węgla

Maria Trepińska
opublikowano: 05-07-2000, 00:00

Nadal spada wydobycie węgla

Kopalnie węgla kamiennego zgrupowane w siedmiu spółkach wydobyły do końca maja 43,6 mln ton węgla, mniej o 3,6 mln ton niż w analogicznym okresie roku ubiegłego — informuje Państwowa Agencja Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego. Zatrudnienie spadło o 7,3 tys. osób. W branży pracuje jeszcze 166,2 tys. górników.

Z najnowszych danych wynika, że spółki węglowe od początku roku do końca maja wykazały stratę netto 392,4 mln zł. Jest ona większa od kwietniowej prawie o 40 mln zł. Jednocześnie o blisko 200 mln zł zmniejszyły się należności kopalni. Może to oznaczać, że spółki węglowe coraz skuteczniej ściągają pieniądze od wierzycieli i skracają terminy płatności. O ponad 400 mln zł spadły zobowiązania kopalni — 20,4 mln zł na koniec maja.

Najbliższe miesiące dla branży mogą być bardzo trudne, ponieważ w lecie zawsze spada popyt na węgiel, co w praktyce oznacza niższe przychody poszczególnych spó-łek przy wysokich kosztach stałych.

W maju średnia cena węgla wynosiła 128,65 zł za tonę, dla porównania — w kwietniu 125,74 zł. Akumulacja, czyli różnica pomiędzy kosztami wydobycia a ceną sprzedaży, była dodatnia i przekroczyła 1,85 zł/t. MT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane