Nadchodzą największe od dekady podwyżki stóp

opublikowano: 12-12-2017, 14:15
aktualizacja: 12-12-2017, 14:22

Banki centralne głównych gospodarek rozwiniętych stoją u progu największego od 2006 r. zaostrzenia polityki, uważają ekonomiści Citigroup i JPMorgana.

Na koniec przyszłego roku przeciętne stopy procentowe banków centralnych krajów rozwiniętych sięgną po raz pierwszy od kryzysu finansowego co najmniej pułapu 1,0 proc., uważają obie instytucje. Będzie to oznaczało ich wzrost o około 50 punktów bazowych, największy od 12 lat. Jednocześnie według prognozy Bloomberg Economics skup aktywów przez główne banki centralne spowolni na koniec przyszłego roku do zaledwie 18 mld USD miesięcznie, w porównaniu z zanotowanymi jeszcze we wrześniu 126 mld USD. Już w 2019 r. banki wyprzedadzą więcej aktywów niż skupią.

Zaostrzenie polityki będzie możliwe dzięki równomiernemu ożywieniu gospodarczemu we wszystkich regionach globu, które wreszcie przełoży się na wzrost presji inflacyjnej. Według większości prognoz globalny wzrost sięgnie w 2018 r. około 4 proc., co byłoby najlepszym wynikiem od 2011 r. Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że inflacja wzrośnie do 1,7 proc. i będzie najwyższa od 2012 r.

„2018 będzie rokiem, kiedy zobaczymy prawdziwe zaostrzenie polityki. Rynki finansowe wciąż powinny sobie całkiem dobrze radzić w tworzonych przez nią warunkach, jednak w drugiej połowie roku lub już w 2019 r. polityka pieniężna stanie się jednym z głównych czynników komplikujących sytuację” – napisali w raporcie ekonomiści Citigroup.

Według średniej prognoz ankietowanych przez Bloomberga ekspertów najbardziej politykę zaostrzy amerykański Fed, który stopy procentowe podniesie czterokrotnie. Na przeciwnym biegunie znajdą się Europejski Bank Centralny oraz Bank Japonii, które nie zmienią stóp, oraz instytucje z Rosji, Kolumbii i Brazylii, które wciąż znajdują się w fazie łagodzenia polityki, zapowiadają Citigroup i JPMorgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane