Nadchodzą tłuste lata dla wsi

Lada moment rolnicy do 40 roku życia będą mogli ubiegać się o pieniądze z PROW na lata 2014-20.

Resort rolnictwa podpisał właśnie rozporządzenie w tej sprawie. — To świetna wiadomość dla branży maszyn rolniczych. Pobudzi to młodych do inwestycji i wymiany sprzętu na nowy. Nas cieszy tym bardziej, że premiowani mają być rolnicy z małych i średnich gospodarstw, a to dla nich właśnie mamy przygotowaną ofertę — mówi Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

Grzegorz Kawecki

Rolnicy mogą uzyskać premię w wysokości 100 tys. złotych, która będzie wypłacana w dwóch ratach: 80 proc. rolnik otrzyma w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, a 20 proc. — po realizacji biznesplanu.

O wsparcie mogą starać się osoby, które m.in. mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, po raz pierwszy prowadzą gospodarstwo rolne, stali się jego właścicielami lub objęli je przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż 12 miesięcy przed jego złożeniem.

— Już czerwiec był całkiem dobrym miesiącem — zarejestrowano 2 tys. ciągników, najwięcej od 2012 r. i to pomimo braku funduszy z nowego budżetu unijnego. Gdy ruszą wypłaty, a powinno to nastąpić jesienią, rynek bardzo bardzo przyspieszy — uważa Karol Zarajczyk.

Ze wsparcia wyłączone są gospodarstwa ukierunkowane na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne i prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane