Czytasz dzięki

Nadchodzi czas próby dla przedsiębiorców

  • Ignacy Morawski
opublikowano: 28-01-2019, 22:00

Mimo świetnej koniunktury słabsze firmy nie radziły sobie z rosnącymi płacami i utrudnieniami w dostępie do pracowników. Teraz biznes czeka jeszcze więcej wyzwań

W ciągu trzech ostatnich lat wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce wzrósł o ponad 40 proc. Jednocześnie w świecie firm zachodzi zjawisko, które można nazwać efektem „długiego ogona” — od pojęcia statystycznego opisującego krańce rozkładu dystrybucji. Rośnie odsetek firm, które mają bardzo dobre wyniki, ale rośnie też odsetek takich, które mają straty — również duże. Silni stają się coraz silniejsi, słabsi — coraz słabsi, a rok 2019 może wzmóc zjawiska, które utrudnią życie firmom — zwłaszcza mniejszym. Zagrożenia, z którymi zmierzy się biznes, przedstawione zostały w raporcie „Czas próby. Ranking ryzyk ekonomicznych dla firm w 2019 r.”, który opublikowała SpotData, centrum analityczne Bonnier Business Polska, wraz z KUKE, a eksperci przedyskutowali w redakcji „Pulsu Biznesu”. Wśród najważniejszych zagrożeń są m.in. wzrost płac przewyższający znacznie wzrost wydajności pracy, osłabienie światowej koniunktury, rosnące ryzyko niewypłacalności kontrahentów i ceny energii. Raport przedstawia wrażliwość różnych branż na wstrząsy związane z tymi zjawiskami. Na efekty wzrostu płac najbardziej narażone są branże: budowlana, transportowa i handlowa, a na pogorszenie światowej koniunktury — branża chemiczna.

Niedobór pracowników, kłopoty małych firm w zderzeniu z konkurencją
działającą na dużą skalę, nowe regulacje krajowe i światowe — to niektóre
wyzwania dla przedsiębiorstw, o których dyskutowali uczestnicy debaty
poświęconej zagrożeniom dla biznesu.
Wyświetl galerię [1/11]

RYZYKO ROŚNIE:

Niedobór pracowników, kłopoty małych firm w zderzeniu z konkurencją działającą na dużą skalę, nowe regulacje krajowe i światowe — to niektóre wyzwania dla przedsiębiorstw, o których dyskutowali uczestnicy debaty poświęconej zagrożeniom dla biznesu. Fot. Marek Wiśniewski

Uczestnicy debaty najwięcej uwagi poświęcili jednak zagrożeniom związanym ze zmieniającymi się modelami biznesowymi. Ryzyko to zostało w raporcie opisane oddzielnie, choć wynika ono z innych zagrożeń — wzrostu płac, utrudnień w dostępie do pracowników, zmian regulacyjnych i technologicznych. Na przykładzie branży producentów i dystrybutorów metali opisywał to Andrzej Michalski, prezes Stowarzyszenia Stal Nierdzewna. Mówił o wchodzącej do Polski firmie, której model biznesowy można, w dużym uroszczeniu, porównać do największych globalnych sklepów internetowych. To rozwiązanie wygodne dla klienta, który za pośrednictwem platformy może szybko i łatwo zamówić wyroby hutnicze. Dla lokalnych tradycyjnych dostawców stali może to być jednak duże zagrożenie, z którym poradzą sobie tylko najbardziej wydajne firmy.

Na kłopoty…

Problemy małych firm dobrze obrazują dane ekonomiczne. Na przykład wśród mniejszych spółek giełdowych odsetek znajdujących się „pod wodą” wzrósł w ostatnich latach z 15 do 27 proc., mimo bardzo szybkiego wzrostu przeciętnego poziomu zysków. To zjawisko nie jest widoczne wśród firm większych i dużych. Inne przykuwające uwagę zjawisko to spadek udziału małych firm (od 10 do 49 pracowników) w zatrudnieniu w całej gospodarce — w ciągu pięciu lat obniżył się z 15 do 13 proc. Janusz Władyczak, prezes KUKE, podkreślił, że z tego rodzaju wyzwaniami strukturalnymi będzie trudniej radzić sobie w warunkach osłabienia koniunktury. Ostatnie informacje ze świata wskazują tymczasem, że spowolnienie jest coraz głębsze.

…jakość i dywersyfikacja

Jak budować odporność na tego typu wyzwania? Zdaniem Marka Barańskiego, członka zarządu Grupy VOX, istotna będzie m.in. zdolność firm przemysłowych do rozszerzenia oferty produktowej o świadczenie usług związanych z dostarczanymi towarami oraz wspinanie się po drabinie jakości. Karol Zduńczyk, prezes Korporacji Budowlanej Doraco, wskazał na ogromne znaczenie umiejętności budowania długookresowych relacji — nawet kosztem przejściowych strat.

Oprócz strategicznego podejścia do zarządzania zmianą biznesową liczą się jednak także bardziej przyziemne zjawiska i umiejętności. Grzegorz Bielecki, prezes Frisco.pl, podkreślił znaczenie niepewności regulacyjnej i zaapelował do legislatorów o jej zmniejszenie. Leszek Gołąbiecki, prezes Unibepu, zwrócił natomiast uwagę na duże znaczenie dywersyfikacji działalności i wychodzenia z biznesem za granicę w celu ograniczeniu ryzyka. Żeby jednak dywersyfikować biznes, trzeba osiągnąć odpowiednią skalę. Dlatego nadchodzący czas będzie bardzo trudny dla firm, które nie radzą sobie z jej budowaniem.

O raporcie

Raport „Czas próby. Ranking ryzyk ekonomicznych dla firm w 2019 r.” został opublikowany przez SpotDatę, dzięki partnerstwu KUKE. To lista dziewięciu najważniejszych zagrożeń, z którymi zmierzą się firmy w tym roku. SpotData zbadała również wrażliwość na nie różnych branż. Autorzy wzięli pod uwagę: przetwórstwo żywności i chemiczne, produkcję metali podstawowych i mebli, przemysł motoryzacyjny, budownictwo, handel detaliczny, a także branże: informacja i komunikacja oraz transport i logistyka. Zapraszamy do zapoznania się z raportem na stronie:

https://raporty.spotdata.pl/ryzyka_2019

Janusz Władyczak, prezes KUKE
" Narastające ryzyko gospodarcze widzimy w postaci pogarszającego się od pewnego czasu portfela ubezpieczonych należności. Ten rok może przynieść dalszy wzrost liczby niewypłacalności i problemów z rosnącymi opóźnieniami w płatnościach, a jako jedno z największych zagrożeń postrzegam ewentualny tzw. twardy brexit. W niektórych branżach już widzimy pogorszenie koniunktury"

Leszek Gołąbiecki, prezes Unibepu
"Obecnie największe ryzyko dla firm budowlanych to brak pracowników i pogarszająca się wydajność pracy. Aż takich problemów nikt na rynku nie przewidział. Firmy uzupełniają braki kadrowe, zatrudniając imigrantów — w niektórych przedsiębiorstwach stanowią oni aż 20-30 proc. siły roboczej. Obcokrajowcy bywają
mniej wydajni, nie da się nimi w pełni zastąpić polskich specjalistów."

Karol Zduńczyk, prezes Korporacji Budowlanej Doraco
"Powiem prowokacyjnie, że branża budowlana czeka na kryzys. Wzrost kosztów i problemy z zatrudnieniem sprawiają, że powstaje przepaść między oczekiwaniami inwestorów a możliwościami wykonawców. Wiele kontraktów utrzymuje się tylko z myślą o długookresowych relacjach z klientami. Spowolnienie pomogłoby przywrócić równowagę na rynku."

Andrzej Michalski, prezes Stowarzyszenia Stal Nierdzewna
"Wyzwań w branży metalowej może obecnie być więcej niż szans. Ogromne są zagrożenia regulacyjne związane z wojnami handlowymi. Nie chodzi tylko o sam fakt wprowadzania ceł czy kontyngentów, ale także o niepewność z tym związaną. Ważne jest też ryzyko wiążące się ze zmianami technologicznymi. W erze cyfryzacji efekty skali mogą być znacznie ważniejsze. Małe firmy mogą mieć ogromny problem z dostosowaniem się do tego zjawiska."

Grzegorz Bielecki, prezes Frisco.pl
"W związku z wyborami pojawia się ryzyko ewentualnych nowych regulacji dotyczących zakazu handlu. Zmieniające się prawo wymusza też zmiany w systemach IT. W 2018 r. informatycy, zamiast przeznaczyć czas na rozwój usług, zajmowali się m.in. RODO i nowymi przepisami fiskalnymi. Niezbędne inwestycje w automatyzację również stają się ryzykowne ze względu na możliwość podwyżek cen prądu."

Marcin Barański, dyrektor generalny grupy VOX
"Postęp technologiczny, automatyzacja, e-commerce i zmiany społeczne zmuszają do szukania nowych modeli biznesowych. W krajach z postępującą automatyzacją, na nowe maszyny do produkcji mebli trzeba czekać ponad rok. Rośnie rola e-commerce na rynku dostaw przemysłowych — nowe centra logistyczne Alibaby. Dla wielu firm to ogromne wyzwanie, gdyż oznacza łatwiejszy dostęp do tanich produktów z Azji."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ignacy Morawski, SpotData

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy