Nadchodzi kolejna fala roszad personalnych w TVP

DI, PAP
opublikowano: 16-11-2010, 08:11

27 listopada kończy się trzymiesięczny okres zawieszenia prezesa i członka zarządu TVP. Gdyby rada nadzorcza nie podjęła żadnych działań, za niespełna dwa tygodnie Romuald Orzeł i Przemysław Tejkowski wróciliby do zarządzania TVP. Posiedzenie rady wyznaczono na 25 listopada.

Nie jest jeszcze znany jego porządek, ale - jak przewiduje były przewodniczący rady Bogusław Szwedo - niemal pewnym jest, że znajdzie się w nim punkt dotyczący obu zawieszonych prezesów.

Przewodniczący rady, Grzegorz Borowiec nie chce dywagować na ten temat, bo, jak mówi, porządek nie został jeszcze ustalony.

Szwedo podkreśla jednak, że "jeśli rada niczego nie zrobi, to 28 listopada obaj zawieszeni prezesi wrócą do pracy". "Więc oczywistym jest dla mnie, że taki punkt znajdzie się w porządku obrad. Cudów nie ma" - powiedział PAP.

Nie ma też pewności, czy zawieszeni prezesi chcieliby do TVP wrócić. Z Orłem PAP nie udało się skontaktować. Tejkowski powiedział, że "generalnie powrotu do TVP by nie chciał".

"To wynika i z mojego ośmiomiesięcznego doświadczenia pracy w telewizji i z faktu, że wprowadzone w okresie naszego zawieszenia zmiany powodują, że nie ma do czego wracać. Natomiast niczego nie wykluczam" - powiedział PAP Tejkowski.

Do zawieszenia Orła i Tejkowskiego doszło 27 sierpnia. Po odsunięciu kojarzonych z PiS członków zarządu, wpływ na zarządzanie spółką przejęli ci kojarzeni z lewicą. P.o. prezesem wybrano Włodzimierza Ławniczaka, obok niego członkiem zarządu pozostaje Paweł Paluch.

Choć początkowo wiele wskazywało, że sprawa zawieszenia znajdzie finał w sądzie (Orzeł i Tejkowski oraz część RN TVP uznawało je ze względów formalnych za nieważne) ostatecznie jednak uchwały nie zaskarżono. Zmiany (z wyjątkiem powierzenia funkcji p.o. prezesa Ławniczakowi) zostały też wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

W ciągu minionych trzech miesięcy zarząd w zmienionym składzie m.in. wymienił szefa TVP1 (co pociągnęło za sobą zmianę kierownictwa "Wiadomości"), rozpoczął też zwolnienia grupowe, obejmujące ponad 300 pracowników.

Przedłużanie zawieszenia zarządu było już w TVP skutecznie praktykowane (m.in. w przypadku b. prezesa Andrzeja Urbańskiego). Tym razem zachodzi jednak nowa okoliczność - 4 września weszła w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która wygasiła kadencję zarówno zarządu, jak i rady nadzorczej TVP. Członkowie tych organów pełnią jedynie swoje funkcje do czasu powołania następców.

Według "Rzeczpospolitej" w tej sytuacji zarząd telewizji zamówił ekspertyzę prawną, mającą wyjaśnić, czy po wygaszeniu kadencji rada nadzorcza ma możliwość podejmowania uchwał o kolejnych zawieszeniach. Z ekspertyzy mec. Jarosława Chałasa ma wynikać, że mimo wejścia w życie nowelizacji Ustawy o rtv rada nie utraciła prawa do "podjęcia uchwały w sprawie zawieszenia w czynnościach członka zarządu, w tym prezesa zarządu spółki".

Nowelizacja nie pozwala natomiast radzie nadzorczej odwołać Orła i Tejkowskiego. Gdyby miała ona taką wolę, musi zwrócić się w tej sprawie z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.(

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane