Nadchodzi obligatariat obywatelski

opublikowano: 03-05-2017, 22:00

Po długim weekendzie majowym poznamy szczegóły programu, który ma zachęcić drobnych inwestorów do papierów dłużnych.

Z akcjonariatem wyszło, jak wyszło, ale zmieniają się ekipy, a wraz z nimi koncepcje. Kiełkuje więc nowy plan. Ciułaczy mają na rynek kapitałowy przyciągnąć papiery dłużne. Ma to być część programu aktywizacji inwestorów indywidualnych, jaki prawdopodobnie zostanie przedstawiony w drugim tygodniu maja 2017 r. Zaprezentują go wspólnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Jarosław Grzywiński, p.o. szefa GPW
Zobacz więcej

Jarosław Grzywiński, p.o. szefa GPW Marek Wiśniewski

— Jedyne, co chcę obecnie ujawnić, to powrót obligatariatu obywatelskiego. Chcielibyśmy wspólnie ze spółkami skarbu państwa ożywić w tym zakresie warszawski parkiet, by dokument, jakim jest obligacja, był kierowany do inwestorów indywidualnych — mówi Jarosław Grzywiński, pełniący obowiązki szefa GPW.

26 kwietnia rada nadzorcza PKN Orlen zgodziła się na emisję obligacji w ramach drugiego programu, kierowanego do inwestorów detalicznych. Program zakłada emisję w kilku seriach w ciągu 12 miesięcy papierów dłużnych o łącznej wartości 1 mld zł. Orlen jest jedną z dwóch spółek kontrolowanych przez skarb państwa, które dotychczas emitowały obligacje dostępne na rynku pierwotnym inwestorom detalicznym.

Drugą jest sama GPW. Papiery obu rozchodziły się błyskawicznie. Ostatnia emisja obligacji giełdy została przeprowadzonaw styczniu 2017 r. Zamiast planowanych 10 dni oferta trwała dwa i zakończyła się 63-procentową redukcją zapisów, mimo że marża ponad WIBOR nie wynosiła nawet 1 pkt. proc. GPW była też dotychczas regularnym płatnikiem dywidend. Obecny zarząd zamierzarealizować strategię spółki infrastrukturalnej i dywidendowej zarazem. Unika jednak jaśniejszych deklaracji w kwestii dywidendy za 2016 r.

— Nie zakładamy istotnych zmian w polityce dywidendowej, ale chcemy sprostać wyzwaniom stojącym przed rynkiem kapitałowym i potrzebompolskiej gospodarki — mówi Jacek Fotek, wiceprezes GPW. Jacek Fotek zaznacza, że GPW chce utrzymać udział inwestorów indywidualnych w obrotach powyżej poziomów rynków dojrzałych.

— Zdajemy sobie jednak sprawę, że inwestorzy instytucjonalni i wprowadzane przez nich nowe techniki handlu mogą zmieniać strukturę obrotu, bo jego dynamika może rosnąć szybciej niż aktywność inwestorów indywidualnych — zastrzega Jacek Fotek. W 2015 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami na rynku głównym GPW wynosił 12 proc. Był to najgorszy wynik po 2000 r. Obecnie udział drobnych inwestorów w obrotach wynosi 13 proc. Ale np. w latach 2004 i 2006 sięgał 35 proc.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu