Nadchodzi rewolucja w fakturach VAT

opublikowano: 05-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wkrótce wszystkie firmy w Polsce będą miały obowiązek wystawiania e-faktur. Rząd da przedsiębiorcom marchewkę, ale znajdzie się też kij.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

 • kto i od kiedy będzie musiał wystawiać efaktury
 • jakie korzyści czekają na firmy
 • czego oczekuje biznes

Ministerstwo Finansów (MF) zakończyło prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku VAT, zakładającym nałożenie na polskich przedsiębiorców przymusu wystawiania faktur elektronicznych. Obowiązek ten ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Rząd liczy, że dzięki uszczelnieniu systemu i łatwiejszej kontroli obrotu gospodarczego budżet państwa w ciągu 10 lat zyska dodatkowe ok. 10 mld zł.

Machlojki nie przejdą

Od początku tego roku funkcjonuje system fakultatywnych e-faktur. MF podaje, że dotychczas wystawiono ich ponad 25 mln.

Obopólne zyski
Obopólne zyski
Ministerstwo Finansów, kierowane przez Magdalenę Rzeczkowską, zapewnia, że system obowiązkowych e-faktur będzie korzystny zarówno dla państwa jak i dla przedsiębiorców.
fot. Jacek Szydlowski / Forum

„Okres fakultatywnego KseF [Krajowy System e-Faktur - red.] pozwolił na przetestowanie w praktyce struktury logicznej e-Faktury. Doświadczenia oraz zgłoszone uwagi pozwoliły na odpowiednie dostosowanie struktury e-Faktury do oczekiwań przedsiębiorców oraz specyfiki poszczególnych sektorów gospodarki – dla modelu obligatoryjnego” - pisze resort finansów w uzasadnieniu.

Obowiązkowe wystawianie takich faktur obejmie wszystkie firmy mające siedzibę w Polsce, dokonujące czynności podlegających podatkowi VAT. Chodzi o transakcje między przedsiębiorcami (B2B), na rzecz organów publicznych (B2G) lub konsumentów (B2C). Rząd podaje, że od 2025 r. zniknie wystawianie faktur przy użyciu kas fiskalnych i za fakturę nie będzie uznawany paragon do 450 zł.

„Wprowadzenie docelowego KSeF uprości w przyszłości rozliczenia między przedsiębiorcami, ułatwi dostęp do faktur i faktur korygujących poprzez łatwość wyszukania w systemie, bez zagrożenia, że dokumenty te ulegną zniszczeniu lub zaginięciu. Objęcie obowiązkiem wystawiania faktur przy zastosowaniu KSeF wpłynie w dłuższej perspektywie na dalszą możliwość wprowadzania uproszczeń w rozliczaniu VAT przez przedsiębiorców” - twierdzi MF.

Resort zapewnia, że dzięki wystawianiu e-faktur skróci się czas oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 40 dni (cała lista korzyści dla firm w ramce).

Podatnicy będą mogli korzystać z darmowych narzędzi oferowanych przez MF. Kto nie zechce, będzie musiał zapłacić za dostosowanie swoich systemów księgowych (resort finansów uważa, że koszt wyniesie maksymalnie kilka tysięcy złotych). Oprócz zachęt i korzyści dla firm obligatoryjny system faktur będzie po prostu bardzo dogodny dla fiskusa. Urzędnicy i kontrolerzy będą mieć do niego permanentny dostęp w czasie rzeczywistym i dzięki temu na bieżąco będą mogli weryfikować transakcje biznesowe.

„Dostęp do danych szczegółowych z e-faktur będzie możliwy w ściśle określonych sytuacjach – tj. w toku czynności kontrolnych, sprawdzających, w trakcie postępowania podatkowego oraz w celu prowadzenia działalności analitycznej, prognostycznej i badawczej dotyczącej zjawisk pozostających we właściwości Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), jak również dla efektywniejszej analizy ryzyka” - czytamy.

System ma przechowywać e-faktury przez 10 lat. MF szacuje, że rocznie będzie ich wystawianych ok. 2,5 mld.

Czas jest kluczowy

Przemysław Pruszyński, szef departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan, wskazuje, od czego zależeć będzie sukces systemu obowiązkowych e-faktur.

- Wprowadzenie także w naszym kraju systemu obligatoryjnych faktur VAT jest raczej nieuniknione. Generalnie przedsiębiorcy nie są im przeciwni. Jednak aby udało się system wdrożyć i by działał sprawnie, konieczne jest, by ustawa został uchwalona w pierwszym kwartale 2023 r. Dzięki temu byłby czas na porządne konsultacje, usunięcie potencjalnych wad i błędów. Przedsiębiorcy powinni mieć ok. 9 miesięcy na przygotowania. Zwłoka jest niedopuszczalna. Rząd musi do tej operacji podejść bardzo poważnie, ponieważ to będzie wręcz rewolucyjna zmiana dla firm i gospodarki – mówi Przemysław Pruszyński.

Korzyści dla firm z e-faktur
 • usługa przechowywania oraz archiwizacji faktur zapewniona przez administrację
 • brak konieczności drukowania faktur oraz ich ręcznego wprowadzania do systemów księgowych
 • brak możliwości zgubienia faktury
 • zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami wystawiona faktura będzie udostępniona odbiorcy przez administrację praktycznie w czasie rzeczywistym
 • ustrukturyzowany jednolity wzór faktury pozwoli na automatyzację procesów księgowych, co w konsekwencji przełoży na oszczędność czasu pracowników, który można wykorzystać w innych obszarach prowadzenia działalności
 • wprowadzenie automatyzacji w procesie księgowania zredukuje liczbę pomyłek przy ręcznym wprowadzaniu danych
 • obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną uproszczone (np. rezygnacja z wystawiania duplikatów faktur czy posiadania dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie warunków korekty podstawy opodatkowania)
 • zmniejszenie liczby czynności sprawdzających oraz kontroli prowadzonych przez administrację skarbową
 • szybszy zwrot podatku VAT (40 dni) wpłynie korzystnie na płynność finansową
 • wzrost pewności nabywcy, że faktura została wystawiona przez podmiot uprawniony

Źródło: MF

1,9 mln

tylu jest w Polsce podatników VAT

10 mld zł

tyle dodatkowo ma zarobić w ciągu 10 lat budżet państwa dzięki wprowadzeniu obowiązkowych e-faktur

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane