Nadjeżdża łódzkie minimetro

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Komisja Europejska dofinansuje budowę kluczowego odcinka podziemnej trasy kolejowej w mieście. Wyłoży 1,7 mld zł.

Tunel średnicowy połączy dwa największe miejskie dworce — Łódź Fabryczną i Łódź Kaliską. Sfinansuje go dotacja z unijnego Funduszu Spójności, która wyniesie 411 mln EUR (ponad 1,7 mld zł) — w ubiegłym tygodniu zgodę na to dała Komisja Europejska. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum na czele ze spółką Energopol Szczecin, które główny inwestor — PKP PLK — wybrał w ubiegłorocznym przetargu (o kontrakt starało się aż sześciu oferentów). Obecnie firma pracuje nad ostateczną koncepcją trasy tunelu (wspólnie z PKP PLK oraz przedstawicielami urzędu miasta), a następnie opracuje dokumentację projektową inwestycji. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się w ciągu trzech lat.

Łódzkie minimetro powstanie niejako przy okazji tej inwestycji, która rozpoczęła się już w 2011 r., gdy podpisano umowę na realizację pierwszego etapu tunelu kolejowego od stacji Łódź Niciarniana do stacji Łódź Fabryczna. Dwa lata temu projekt rozszerzono o dodatkowe stacje pośrednie — Łódź Śródmieście oraz Łódź Polesie. Właśnie dzięki dodatkowym stacjom — wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miasta — planowana trasa, oprócz tego, że będzie obsługiwać pociągi międzymiastowe i kolej aglomeracyjną, będzie mogła jednocześnie pełnić funkcję metra.

— W interesie miasta było, żeby pośrednie przystanki były włączone do projektu. Dla PKP PLK oznaczało to jednak wzrost kosztów planowanej inwestycji. Miasto zobowiązało się więc sfinansować szereg innych przedsięwzięć usprawniających transport kolejowy — do wysokości kwoty, o którą zwiększyły się dla PKP PLK koszty budowy tunelu średnicowego. Będą to inwestycje m.in. w budowę bezkolizyjnych przejazdów, tuneli, nakładek, przejść dla pieszych czy węzłów intermodalnych. Ich wartość szacowana jest na 70-90 mln zł — informuje Robert Kolczyński, dyrektor Wydziału ds. Zarządzania Projektami w łódzkim ratuszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy