Nadprodukcja rzepaku wywoła spadek cen

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 18-05-1999, 00:00

Nadprodukcja rzepaku wywoła spadek cen

Wtym sezonie należy spodziewać się spadku cen rzepaku, co jak podkreślają specjaliści jest wynikiem wyraźnej nadprodukcji tego ziarna. Już w ubiegłym roku zebrano ponad 1,1 mln ton rzepaku, co w porównaniu z 1997 rokiem było wzrostem o około 85 proc.

— Ponadto wstępne szacunki w związku z bardzo dobrym przezimowaniem (około 90 proc.) rzepaku pozwalają przypuszczać, że tegoroczne zbiory przyniosą 1,3-1,4 mln zł — przewiduje Marek Miller z gdańskiego Działu Analiz Rynkowych Broker Company.

NASYCENIE rynku rzepakiem widoczne było już w 1998 roku. Ta nadwyżka spowodowała ograniczenie importu soi o ponad 70 proc. w 1998 roku. Wzrósł natomiast eksport krajowego rzepaku do poziomu 84 tys. ton.

DO TEJ PORY producenci rzepaku nie mieli kłopotów ze sprzedażą swojego towaru. Oprócz tego, że jest on skupowany przez zakłady tłuszczowe, to dodatkowo jego skupem zajmują się autoryzowane magazyny oraz podmioty działające bezpośrednio na zlecenie tych magazynów. Jednocześnie handel rzepakiem odbywa się na giełdach towarowych, a także za pośrednictwem małych firm. Jednak po tegorocznych zbiorach mogą pojawić się spore kłopoty z upłynnieniem części produkcji.

ZE WZGLĘDU na dużo większe zbiory rzepaku, również zwiększył się jego przerób w zakładach tłuszczowych. Według wstępnych szacunków, w sezonie 1998/99 wyniesie on około 920 tys. ton i będzie wyższy o 22 proc. w stosunku do poprzedniego sezonu. Oznacza to, że byłby to równocześnie rekord pod tym względem.

NA ŚWIECIE obecny sezon zbioru rzepaku zapowiada się równie spektakularnie. Łączne zbiory mają wynieść 35,8 mln t, czyli o 7,6 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Do największych producentów rzepaku należą Chiny — 8,50 mln t, Kanada — 6,80 mln t oraz Indie 6,20 mln t. Natomiast łączna produkcja tego towaru w krajach Unii Europejskiej wynosi około 35,78 mln t.

W TYM ROKU podaż rzepaku w UE wzrosła średnio o 12,6 proc., przy zapasach blisko 550 tys. ton. Taki poziom zapasów stanowi wzrost o 175 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Patrząc więc na te dane, można oczekiwać spadku notowań rzepaku. Obecnie, w Niemczech jego cena wynosi około 850 zł/t, a w Wielkiej Brytanii nieco ponad 860 zł/t.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Nadprodukcja rzepaku wywoła spadek cen