Nadszedł czas podsumowań

Dorota Gąsowska
opublikowano: 19-06-2006, 00:00

W ramach Narodowego Planu Rozwoju możemy wydać 17,67 mld EUR. Na razie wykorzystaliśmy 7,6 proc. tych środków.

Komitet Monitorujący przyjął raport roczny z realizacji Narodowego Planu Rozwoju (NPR) na lata 2004-06. W tym okresie na realizację NPR przeznaczono ponad 17,67 mld EUR. Z kasy UE pochodzi blisko 12,81 mld EUR — w postaci środków na siedem programów operacyjnych (PO), inicjatyw Equal i Interreg oraz Funduszu Spójności. Reszta to pieniądze publiczne.

Czujne rybołówstwo

W 2005 r. Polacy złożyli wnioski o wsparcie unijne (PO oraz inicjatywy wspólnotowe) o wartości ponad 29,5 mld zł, natomiast od momentu akcesji do końca ubiegłego roku ich wartość sięgnęła 54,3 mld zł. Stanowi to 164,9 proc. środków dostępnych w latach 2004-06. Przedsiębiorcy najczęściej korzystali z dofinansowania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) oraz Sektorowego Programu Operacyjnego — Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP).

W ubiegłym roku do beneficjentów trafiło 2,49 mld zł (na koniec 2004 r. suma ta wynosiła 0,5 mln zł). Stanowi to 7,6 proc. środków przeznaczonych na dofinansowanie w całym okresie 2004-06. Najwięcej pieniędzy wypłacono beneficjentom, którzy złożyli wnioski w ramach ZPORR — wartość płatności wyniosła 982 mln zł. Natomiast programem o najwyższej relacji wypłaconych środków do wartości środków dostępnych był SPO Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb. W jego przypadku wypłacono 25,5 proc. dostępnych funduszy.

Programy operacyjne, inicjatywy wspólnotowe i Fundusz Spójności nie są jedynymi narzędziami realizacji NPR. Regiony korzystają też ze środków krajowych, zapisanych w kontraktach wojewódzkich między samorządami a rządem. W 2005 r. rząd pokrył 62 proc. kontraktów, resztę — samorządy. Ich wartość wyniosła ponad 623,23 mln zł, co stanowi 88,1 proc. dostępnych środków. Najprężniej z funduszy korzystało województwo łódzkie, wielkopolskie i warmińsko-mazurskie. Najsłabszy okazał się region zachodniopomorski, lubelski i mazowiecki. Najczęściej województwa przeznaczały pieniądze na oświatę, opiekę społeczną i ochronę zdrowia oraz infrastrukturę drogową.

Błędy w dokumentach

Raport o realizacji NPR informuje również o nieprawidłowościach wykrytych w procesie przyznawania funduszy. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło projektów realizowanych w ramach SPO Rozwój Zasobów Ludzkich, ZPORR i SPO Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich. Nadużycia dotyczyły fałszowania dokumentów, poniesionych wydatków i procedur zamówień publicznych.

Komitet Monitorujący przewiduje, że do końca bieżącego roku beneficjenci podpiszą umowy na blisko 90 proc. funduszy dostępnych w latach 2004-06. W tym czasie do Komisji Europejskiej mają trafić wnioski o płatność warte 2,32 mld EUR, a do końca przyszłego roku ich wartość ma sięgnąć 3,24 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Nadszedł czas podsumowań