Nadzieja i skutki

Maciej Jaworski
opublikowano: 05-09-2005, 00:00

Zakończył się projekt skierowany do bezrobotnych. Inicjatywa pomogła osobom bez pracy w aktywizacji zawodowej.

Fundacja Archidiecezji Warszawskiej Pomocy Bezrobotnym i Biednym Nadzieja we współpracy z Fundacją Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo zrealizowała projekt, który był skierowany do osób trwale bezrobotnych oraz częściowo niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie „Nadzieja dla bezrobotnych” było współfinansowane w ramach programu Phare 2002 Rozwój Zasobów Ludzkich.

Udział w projekcie wzięło 99 osób, które pozostawały bez pracy dłużej niż 6 miesięcy i przez to były zagrożone wykluczeniem zawodowym i społecznym. Prawie połowę z nich stanowiły kobiety.

— Kandydaci musieli przedstawić własny pomysł na firmę, przejść testy psychologiczne oraz wykazać się znajomością obsługi komputera. Zwróciliśmy również szczególną uwagę na predyspozycje osób do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz na zaangażowanie, motywację i optymizm — mówi Iwona Chrząstowska, menedżer projektu Fundacji Nadzieja.

Każdy uczestnik projektu miał możliwość spotkania się z psychologiem oraz brał udział w warsztatach aktywizacji zawodowej.

— Uczestnicy projektu zdobywali wiedzę niezbędną do prowadzenia firm i uczyli się efektywnego wykorzystania komputera i jego aplikacji w działalności biznesowej. Zakładali symulacyjne firmy i analizowali szanse i zagrożenia związane z ich działalnością — podkreśla Iwona Chrząstowska. Każdy miał przydzielonego indywidualnego doradcę, który służył pomocą w ocenie szans powodzenia przedsięwzięcia.

Projekt „Nadzieja dla bezrobotnych” realizowany od początku roku został oficjalnie zakończony 31 sierpnia 2005 r. 6 uczestników założyło własne firmy, kolejnych 5 przedsięwzięć jest w trakcie rejestracji. Pomocy w rozwijaniu przedsiębiorczości udzielił Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, który oferuje bezzwrotne dotacje w wysokości do 12 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pewna grupa beneficjentów projektów rozpocznie działalność nawet bez wsparcia urzędu pracy. Część uczestników opracowało przy współpracy z doradcami biznesowymi fundacji biznesplany swoich firm, skompletowało wymaganą dokumentację oraz przygotowało oferty na zakup potrzebnego wyposażenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Jaworski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu