Nadzieje inwestorów mogą być płonne

Kamil Koprowicz
25-06-2012, 08:52

Eksperci oczekują fali rozczarowań po szczycie przywódców państw Unii Europejskiej. Dane z gospodarek też nie są budujące

Wyniki wyborów w Grecji nie wywołały fali optymizmu na rynkach, a notowania giełdowych indeksów odzwierciedlały rozczarowanie posiedzeniem amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) i serią słabszych danych z Europy i USA. Teraz rynek może znowu zdominować nadzieja tym razem na trwałe rozwiązanie problemów strefy euro.

Szczyt rozczarowań

W najbliższych dniach uwaga inwestorów skupi się na dwudniowym szczycie polityków ze Starego Kontynentu, który rozpocznie się w czwartek. Na spotkaniu nie zabraknie rozmów o kryzysie zadłużenia strefy euro, przyszłości Grecji i całej wspólnoty.

— Najważniejsze kwestie, które zapewne zostaną podniesione na szczycie, to decyzje w sprawie unii fiskalnej oraz kształtu Europejskiego Funduszu Stabilizacji. Mimo pozytywnego przebiegu wyborów w Grecji ryzyko rozpadu Eurolandu jest nadal znaczące. Ostatnie wydarzenia zmuszają do radykalnych działań szefów państw europejskich — mówi Marcin Niedźwiecki, analityk City Index. Niestety, najbardziej prawdopodobne jest kolejne rozczarowanie.

— W czerwcu rynek żył nadziejami, czy to odnośnie do wyniku greckich wyborów, czy też działań banków centralnych w Europie i USA. Szczyt przywódców Starego Kontynentu może te nadzieje podtrzymać, ale nie spodziewam się konkretnych decyzji. Dlatego rynki mogą zareagować na szczyt spadkami — dodaje Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Twist sprzyja nieruchomościom

Kalendarz ekonomiczny w tym tygodniu zdominują dane z USA. Największy wpływ na rynek będą mieć indeksy Conference Board, Fedu z Richmond i Chicago PMI. Dzisiaj warto zwrócić uwagę na dane o sprzedaży nowych domów w USA.

Według Marcina Niedźwieckiego z City Index, kontynuacja operacji Twist przez Fed wpłynie pozytywnie na rynek nieruchomości.

— Wcześniejsze wyniki mogą wskazywać na zmniejszenie stagnacji w tym sektorze. Zmniejszając koszt długoterminowego finansowania, Fed pobudza tym samym koniunkturę zarówno w konsumpcji, zatrudnieniu, inwestycjach, jak i na rynku nieruchomości — mówi Marcin Niedźwiecki.

Ceny paliw poprawią nastroje

Jutro warto zwrócić uwagę na wynik amerykańskiego indeksu nastrojów konsumentów Conference Board. Słabsze dane z USA i obawy o strefę euro doprowadziły do spadku wskaźnika o ponad 4 pkt miesiąc temu.

— Indeksy nastrojów w USA nadal znajdują się w okolicach rekordowych wartości. Nie spodziewam się znacznych spadków Conference Board. Nastroje Amerykanów mogą ulec poprawie ze względu na niższe ceny paliw — mówi Łukasz Wróbel.

— Spodziewam się wyniku w okolicach 64 pkt z odchyleniem rzędu 0,2 pkt — dodaje Marcin Kiepas. Innego kierunku oczekuje się po wyniku indeksu Fedu z Richmond, który również poznamy we wtorek. Według analityków wskaźnik może zanotować ujemne wartości.

— Sektor produkcyjny w USA wchodzi w spowolnienie, na co wskazują słabsze wyniki pokrewnych indeksów Filadelfia Fedu i NY Empire State. Myślę, że Fed z Richmond wpisze się w tę tendencję — mówi Łukasz Wróbel. W czwartek rynek pozna liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. W ostatnich tygodniach dane z reguły były słabsze od prognoz.

— Sytuacja na amerykańskim rynku pracy się pogarsza. Myślę, że bardziej prawdopodobny jest wzrost liczby nowych bezrobotnych do 390 tys. niż spadek do 370 tys. osób — dodaje Marcin Kiepas.

Nerwowy koniec tygodnia

W piątek warto zwrócić uwagę na wyniki indeksu Chicago PMI, który obrazuje perspektywy przemysłu w regionie. Bez echa nie powinien przejść również indeks Uniwersytetu Michigan. W obydwu przypadkach rynek oczekuje słabszych danych. Atmosferę może też podgrzać kolejna aukcja włoskich dziesięciolatek.

— Rynek nadal obawia się negatywnego scenariusza dla Europy, dlatego też Włochy zaczynają mieć problem z rosnącą rentowością obligacji — mówi Marcin Niedźwiecki.

Kalendarium

Poniedziałek

USA — sprzedaż nowych domów

Kolejny wzrost potwierdzi ożywienie na rynku nieruchomości

Wtorek

USA — indeks Conference Board

Ewentualna poprawa nastrojów konsumentów może wynikać z niższych cen ropy, zagrożeniem jest gorsza sytuacja na rynku pracy.

Środa

USA — Indeks Fedu z Richmond

Według prognoz, przemysł w regionie Richmond trapi spowolnienie.

Czwartek

USA — liczba nowych bezrobotnych

Średnia z ostatnich czterech tygodni wskazuje, że w USA coraz trudniej jest utrzymać pracę.

Piątek

USA — Indeks Uniwersytetu Michigan

Wskaźnik pozwala na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów.

USA — Indeks Chicago PMI

Rynek oczekuje lekkiego wzrostu wskaźnika, według analityków będzie trudno o pozytywne zaskoczenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Nadzieje inwestorów mogą być płonne