Nadzór doniósł na touroperatorów

KNF podejrzewa cztery biura podróży o sprzedaż ubezpieczeń bez licencji. Powiadomiła o tym prokuraturę.

Rainbow Tours, Enovatis, Centrum Turystyczne Cadet i OK TOURS — tych czterech touroperatorów Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) umieściła na liście ostrzeżeń publicznych. Na tej samej, na której cały czas znajduje się największy aferzysta finansowy ostatnich lat: Amber Gold. Nadzór poinformował także prokuraturę o możliwości popełnienia przez te biura podróży przestępstwa, a konkretnie sprzedaży ubezpieczeń bez licencji.

KOMFORT A PROCEDURY:
KOMFORT A PROCEDURY:
Biura podróży zaoferowały produkt wygodny dla klienta. Nadzór, kierowany przez Andrzeja Jakubiaka, uważa, że weszły w kompetencje ubezpieczycieli, i doniósł do prokuratury, że prowadzą działalność bez licencji. Wydaje się, że reakcja jest niewspółmierna do ewentualnej winy.
[FOT. WM]

— Jeśli podmiot za wynagrodzeniem przejmuje od innego podmiotu ryzyko finansowe związane ze zdarzeniem losowym, zobowiązując się wypłacić w razie zaistnienia tego zdarzenia pewne świadczenie pieniężne, to wydaje się, że jest to działalność ubezpieczeniowa — tłumaczy Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF. Tej zaś nie można prowadzić bez licencji, którą wydaje nadzór.

Obowiązek upublicznienia całej sprawy nakłada na KNF ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, będąca pokłosiem afery Amber Gold. Zgodnie z nią, nadzór musi wpisać na listę ostrzeżeń każdą firmę, o działalności której poinformuje prokuraturę.

Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours, wyjaśnia, że poszło o usługę, która nazywała się gwarancją zwrotu kosztów z tytułu rezygnacji z wyjazdu. W większości przypadków spółka oferowała te produkty klientom za darmo. Umożliwiały one odzyskanie pieniędzy za wczasy w sytuacji choroby lub innego określonego zdarzenia. — Od trzech miesięcy toczymy z KNF spór, czy to jest ubezpieczenie. Nadzór twierdzi, że tak. My jesteśmy przeciwnego zdania — mówi Grzegorz Baszczyński. Jednak na wszelki wypadek 18 lipca spółka zdecydowała, że wycofa sporny produkt z oferty.

W ocenia prezesa, umieszczenie przez KNF Rainbow Tours na liście ostrzeżeń obok takich podmiotów jak wspomniany wcześniej Amber Gold to strzelanie z armaty do wróbla i nie powinno do tego dochodzić. Działania KNF wobec touroperatorów nie są niczym wyjątkowym.

W ubiegłym roku nadzór złożył donos do prokuratury na spółkę Adeso, która prowadziła internetowy portal Mandatownia.pl. Sprzedawał usługę, którą reklamował jako ubezpieczenia od mandatów drogowych. Polegała ona na tym, że za stały miesięczny abonament firma gwarantowała zwrot części wydatków poniesionych na mandaty. Choć sprawę prokuratura umorzyła, to portal został zlikwidowany.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane