Nadzór Polkomtela zajmie się dywidendą

MEW
opublikowano: 05-02-2009, 00:00

Orlen i PGE nadal chcą wyjść

Orlen i PGE nadal chcą wyjść

z Polkomtela, Vodafone

wciąż chce dokupić akcje

polskiego operatora.

PGE nęcą jednak dywidendy

operatora sieci Plus.

Sprzedaż akcji Polkomtela przez duńskiego TDC była długim i burzliwym procesem, ale udało się go sfinalizować pod koniec ubiegłego roku. Zapowiadało się, że to tylko wstęp do dalszych zmian własnościowych — Polska Grupa Energetyczna (PGE) i PKN Orlen zapowiedziały, że chcą sprzedać akcje. Teraz PGE trochę złagodziła zdanie.

— Długoterminowo chcemy się skupić na aktywach energetycznych. Ale jeszcze nie podjęliśmy decyzji w sprawie sprzedaży akcji Polkomtela. Jako alternatywne rozwiązanie analizujemy koncepcję zysków płynących z dywidend — mówi Tomasz Zadroga, prezes PGE.

Pierwszym chętnym do sprzedaży akcji Polkomtela jest PKN Orlen.

— Zrobimy to także samodzielnie, jeśli nie uda się nakłonić pozostałych polskich akcjonariuszy — powiedział wczoraj Jacek Krawiec, prezes spółki, w TVN CNBC Biznes.

Na razie strony nie prowadzą rozmów, każdy z polskich właścicieli Polkomtela próbuje się uporać z wewnętrznymi problemami. KGHM, który jest najbardziej przywiązany do swoich udziałów w operatorze sieci Plus, ma na głowie związki i trudny budżet. Naturalnym kupującym jest oczywiście brytyjski Vodafone.

— Jeśli pojawi się możliwość uzyskania dodatkowych akcji, Vodafone rozważy zwiększenie udziałów w Polkomtelu —jeśli będzie to odpowiadało kryteriom inwestycyjnym spółki. Ale na razie nie dotarła do nas żadna formalna oferta — mówi Simon Gordon z biura prasowego Vodafone.

Sprzedaż akcji Polkomtela to trudna decyzja — przy obecnej sytuacji na rynkach kapitałowych może być trudno uzyskać odpowiednią cenę za akcje, a dywidendy spółka wypłaca sowite. Po trzech kwartałach 2008 r. operator sieci Plus miał 1,2 mld zł zysku netto. Z informacji "PB" wynikało, że do tej pory zarząd spółki optował za niewypłacaniem dywidendy ze względu na trudną sytuację gospodarczą.

— Ten temat będzie poruszony na radzie nadzorczej pod koniec lutego. Obserwujemy rynek i to, jak kryzys wpływa na Polkomtela. Czekamy na jasną propozycję zarządu w tej sprawie — mówi Tomasz Zadroga.

Zarząd Polkomtela nie wypowiada się w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane