Nagroda Nobla na sprzedaż

opublikowano: 12-03-2014, 18:37

Znaleziona w lombardzie gdzieś w Ameryce Południowej Pokojowa Nagroda Nobla z 1936 roku zostanie sprzedana na aukcji. To dopiero drugi taki przypadek w historii.

W 1936 roku Pokojową Nagrodę Nobla dostał minister spraw zagranicznych Argentyny, Carlos Saavedra Lamas, za rolę, jaką odegrał w negocjacjach, które zakończyły wojnę między Paragwajem i Boliwią.

To dopiero drugi „Pokojowy Nobel”, który zostanie sprzedany. W 1985 roku dom aukcyjny Sotheby's sprzedał za 17 tys. USD medal, który otrzymał w 1903 roku Anglik, sir William Cremer. Wartość obecnie sprzedawanej nagrody, pierwszej jaka przypadła Ameryce Południowej, tylko w złocie, z którego jest medal, wynosi 9168 USD. John Kraljevich z   Stack's Bowers Galleries w Baltimore, gdzie 27 marca odbędzie się aukcja, prognozuje, że medal może zostać sprzedany za 50-100 tys. USD.

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane