Naimski: cena gazu nie wzrośnie o 20 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
15-12-2005, 13:58

Wiceminister gospodarki Piotr Naimski powiedział w czwartek w Sejmie, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) nie podjął jeszcze decyzji w sprawie podwyżki cen gazu. "Mogę zapewnić, że podwyżka nie będzie rzędu 20 proc." - dodał.

Wiceminister gospodarki Piotr Naimski powiedział w czwartek w Sejmie, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) nie podjął jeszcze decyzji w sprawie podwyżki cen gazu. "Mogę zapewnić, że podwyżka nie będzie rzędu 20 proc." - dodał.

    Wiceminister odpowiadał na pytanie Maksa Kraczkowskiego (PiS) dotyczące działań Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) związanych z możliwością podwyżki cen gazu importowanego z Rosji. Poseł sugerował, że gaz może wzrosnąć nawet o 20 proc. Podobne prognozy podawali analitycy, sugerując, że aby wynikiPGNiG w pierwszym półroczu przyszłego roku były porównywalne z pierwszą połową tego roku ceny gazu powinni wzrosnąć o ponad 20 proc.

    Naimski zapewnił posłów, że wyniki finansowe spółki nie są argumentem do tak wysokiej podwyżki cen, a prezes URE bardzo dokładnie analizuje argumenty za i przeciw. 

    Urząd Regulacji Energetyki w piątek ogłosi nowe taryfy gazowe.

    Środowa "Rzeczpospolita" poinformowała, że URE zatwierdził 12-proc. podwyżkę taryf gazowych dla PGNiG. Natomiast minister gospodarki Piotr Woźniak powiedział tydzień temu PAP, że ceny gazu mogą wzrosnąć o ponad 10 proc.

    O podwyżkę cen gazu PGNiG zwrócił się do URE pod koniec października, motywując to wzrostem ceny gazu z importu. Według prawa, PGNiG może wystąpić do URE o zmianę taryfy gdy ceny gazu z importu wzrastają o 5 proc. Jednak nie częściej niż co kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Naimski: cena gazu nie wzrośnie o 20 proc.