Najbardziej innowacyjne firmy świata

Łukasz OstruszkaŁukasz Ostruszka
opublikowano: 2013-10-03 00:00

Apple nadal liderem, ale na kolejnych pozycjach kilka ciekawych zmian. Samsung wyprzedził Google’a

Jak co roku Boston Consulting Group zapytała 1,5 tys. wyższych rangą menedżerów i wyłoniła 50 najbardziej innowacyjnych firm świata. Każdy z ankietowanych został poproszony o ocenę innowacyjności firm ze swojej branży.

Następnie analitycy zważyli wyniki w kontekście zwyżek giełdowych, przychodów i marży. Firma z Cupertino po raz kolejny znalazła się na szczycie prestiżowej listy. Tim Cook, prezes Apple’a, może być zadowolony z utrzymania „korony innowacyjności”, ale ma też powód do zmartwienia, bo na pozycję tuż za jego plecami wskoczył koreański Samsung, główny rywal na rynku smartfonów i tabletów. Samsung wyprzedził w rankingu Google’a, a internetowy gigant, który w miniony piątek obchodził 15. urodziny — koncern Microsoft.

W firmie z Redmond, która na liście Boston Consulting Group zajmuje 29. miejsce, sporo się dzieje — szuka nowego prezesa i przygotowuje się do wchłonięciafińskiego producenta telefonów komórkowych Nokia. W rankingu bardzo dobrze wypadła branża motoryzacyjna — kilka koncernów wskoczyło do pierwszej dziesiątki. Na piątej pozycji sklasyfikowano japońską Toyotę, która awansowała o sześć pozycji, a na ósmej amerykańskiego Forda, który przeskoczył o cztery.

BMW poprawiło się o pięć miejsc i jest dziewiąte. Największy skok zanotował Volkswagen, którego notowania poprawiły się o 31 pozycji, dając mu 14. miejsce. Okazuje się, że innowacyjność idzie w parze z wartością spółki. W najnowszym rankingu najbardziej wartościowych marek według firmy Interbrand, Apple zajmuje pierwsze miejsce, które po 13 latach straciła Coca-Cola.

Producent iPhone’a wyceniany jest na 98,3 mld USD. Ranking odnotowuje także porażki. Dell, potężny producent komputerów stacjonarnych, spadł o 11 pozycji, a wytwórca procesorów Intel o 13. Serwis Business Insider podkreśla też słabą reprezentację spółek z sektorów opieki zdrowotnej czy energetyki.

W „50” skompletowanej przez Boston Consulting Group znalazły się tylko trzy takie firmy: farmaceutyczny Bayer oraz paliwowi potentaci: Shell i BP.

Najbardziej innowacyjni 2013

1. Apple

2. Samsung

3. Google

4. Microsoft

5. Toyota

6. IBM

7. Amazon

8. Ford

9. BMW

10. General Electric

11. Sony

12. Facebook

13. General Motors

14. Volkswagen

15. Coca-Cola